dan insecten kunnen ruilen met vrienden. Het idee van de insectenverzameling verkocht Satoshi aan Nintendo, maar het duurde nog zes jaar voordat het spel op de markt kwam. In 1996 veroverde de Rode en Groene versie van Pokémon de Japanse straten. Ash is de naam van het hoofdpersonage in het spel op de westerse markt, maar in Japan heet Ash Satoshi, naar zijn schepper. Zijn groot ste rivaal heet in de Engelstalige versie Gary, maar in Japan heet de tegenstander Shigeru, naar de man die Super Mario ontwierp. Competitie is ook buiten het spel volop aanwezig. In 1997 werden Satoshi en zijn Game Freak gevraagd een tekenfilmserie te ontwikkelen. Satoshi ging akkoord. Maar hij stond erop dat de verhaalschrijvers en tekenaars het videospel Pokémon door en door leerden kennen, zodat ze werkelijk zouden begrijpen waar het om te doen was. De tekenfilmmakers hebben toen een verhaal bedacht op basis van wat er allemaal kan gebeuren met de trainer en zijn monsters in de Game Boy en zetten dit om in een cartoonserie die in 1998 in première ging in Amerika. Vanaf dan is het pleit beslecht en kun je in Japan, Amerika en Europa geen stad meer bezoeken zonder op elke straat hoek Pokémon tegen te komen. Naast de kaartenrage zijn er verschillende videospelletjes, een heuse Pokémonfilm en nog 1500 bijproducten die verzameld zijn in een cata logus waaruit je kunt bestellen. Er vliegen zelfs drie spe ciale Pokémon-vliegtuigen van Nippon Aiiways tussen Tokyo en San Francisco. Ash Ketchum uit Pallet Town Pokémon, de tekenfilmserie, gaat over de jongen Ash Ketchum uit Pallet Town. Hij is juist tien jaar geworden. Alle tienjarigen krijgen van professor Oak, de Pokémon- deskundige van Pallet Town, een beginners-Pokémon. Daar mee kunnen de kinderen dan hun reis beginnen langs verschillende Pokémontrainingen. Ash is vast besloten Pokémon-meester te worden. Maar daarvoor moet hij alle 151 Pokémon vangen. En om Pokémon te vangen, moet je eerst een beginners-Pokémon hebben. Ash is zo opgewon den over de dag dat hij zijn Pokémon kan ophalen, dat hij zich verslaapt. Alle uit te delen Pokémon zijn al weg, maar professor Oak heeft er nog een: Pikachu. Het is een schat tig diertje om te zien, maar hij is sterk elektrisch gela den en te pas en te onpas gebruikt hij zijn donderslag. Ash moet dus eerst vrienden worden met Pikachu, wil zijn reis een succes worden. Als hij afscheid heeft genomen van zijn moeder, gaat Ash op pad, op weg naar avontuur, trainingen, verliezen en overwinnen om uiteindelijk Pokémon-meester te worden. Ash heeft van profes sor Oak ook een Pokédex meegekregen en wat Pokéballs. De Pokédex is een soort elektro nisch index van alle Pokémon. Zo gauw Ash een Pokémon ziet die hij niet kent, geeft de Pokédex tekst en uitleg. De Pokéballs - rood-witte balletjes zo groot als een knik ker, die groeien tot honkbalformaat als je ze uit je zak haalt - dienen om Pokémon mee te vangen. Zo gauw jouw Pokémon gewonnen heeft van een Pokémon zonder eige naar, kun je hem vangen in de Pokéball. Dan is hij van jou en zul je de Pokémon moeten trainen om hem te laten doen wat jij wilt. Elke Pokémon heeft zijn specifieke eigenschappen en zijn eigen aanvalstechnieken. Sommige Pokémon kunnen bovendien hypnotiseren, of hun tegen stander verlammen, verwarren, vergiftigen of verstijven. En elke Pokémon heeft zijn eigen zwakheden. Bij de Pokémontrainingen worden de Pokémontrainers getest en kunnen ze medailles winnen. Twee Pokémon-trainers strij den tegen elkaar door middel van hun Pokémon. Als een van de twee Pokémon gewonnen heeft (dan houdt de ander het voor gezien, omdat zijn Pokémon het niet meer trekt, of omdat hij sterretjes in zijn ogen krijgt, wat zoveel betekent als dat hij uitgeschakeld is), is de trainer de winnaar. Ze schudden elkaar sportief de hand en de verliezer geeft de winnaar een compliment. Team Rocket houdt het voor gezien Pokémon zit vol wijze lessen: respecteer elkaar, wees spor tief, steun elkaar door dik en dun, echte vriendschap moet je verdienen, liefde gaat boven alles... In elke afle vering zit wel een les verborgen. En natuurlijk zijn er ook slechteriken: Team Rocket. Een hilarisch duo van een man en een vrouw, waarbij de man zich vaak ver kleedt als vrouw en andersom. Het is vooral Team Rocket die de serie nog leuk maakt voor volwassenen. Dit duo maakt de cartoon een beetje 'campie'. In elke aflevering komen ze tevoorschijn en in elke aflevering moeten ze het onderspit delven. Meestal vliegen ze weg door de lucht onder het uitroepen van de tekst: 'Team Rocket houdt het weer voor gezien'. Team Rocket is de knipoog 5 Zeeuws Tiidschrift 2000/3

Zeeuws Tijdschrift | 2000 | | pagina 7