Interview met Georges Allaert Zeelandstad in de steigers 2 Zeeuwen die hun nek uitsteken zijn er weinig. Zeeuwen die het debat aanjagen evenmin. In dat opzicht verricht Georges Allaert, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit Gent en voorzitter van het Instituut voor Duurzame Mobiliteit, nog altijd zendingswerk. Keer op keer schudt 'die visionaire prof uit Vlaanderen' de boel wakker. Of het nou gaat om zijn ambitieuze VlisterGent-concept of de nieuwe stedelijkheid van Terneuzen. Oscar Steens Geen Belg die zo vaak in de Zeeuwse pers opduikt als pro fessor Allaert. U geeft lezingen, neemt deel aan debatten, zit in tal van commissies. Wat heeft u toch met Zeeland? En wanneer is die wetenschappelijke fascinatie voor dat gebied ontstaan? Mijn eerste studies dateren van midden jaren tachtig. Ik raakte toen betrokken bij de oprichting van de haven gemeenschap in Gent en zag al snel dat die geen suc ces kon worden, dat je overheid en bedrijfsleven niet op een goede manier kon samenbrengen, als de hori zon zou eindigen bij de grens. Ik ben toen gaan uit zoeken welke mogelijkheden er in Zeeland lagen en participeerde al snel in een project dat zich bezighield met de ontwikkeling van het zogenaamde Vlisburg, waarin Vlissingen en Middelburg als een bandstad structuur gezien werden. Wat later ontstond het bre dere concept van de Vlistergent-structuur, een omvat tende visie op het gehele Schelde-netwerk. Waar ontstonden die ideeën? In de studeerkamer? Nee, zeker niet. Ik deed inspiratie op in Amerika. Ik kreeg de kans om aan de John Hopkins University in Baltimore een onderzoekscentrum voor grootstedelijke ontwikkelingen te starten en te werken aan publiek- private metropoolprojecten. Enorm interessant, want ik leerde op een andere manier te kijken naar ruimte en ruimtelijke planning. Hoe? De kern van mijn inzicht was: ruimtelijke kwaliteit als toegevoegde waarde voor economie en maatschappij Klinkt misschien vaag en niemand wist destijds wat li Zeeuws Tijdschrift 2001/2

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 13