Vertrouwen is goed controle is beter Ik trek me niets aan van mijn inleiding. Vandaag moet het er van komen. Samen met een lid van de vrijwillige brandweer uit Terneuzen inspecteer ik op verzoek van hogerhand campings en vakantieparken aan de Zeeuws-Vlaamse kust. Dat is noodzakelijk aan het begin van het seizoen, zeker met het oog op de toegenomen gevoeligheid voor rampen in ons land. Bij camping Ruigoord, met haar fameuze jeugd afdeling waar met behulp van bierkratten het ruimte lijk inzicht van de jeugd getest wordt, is het nog rustig. De vaste klanten zitten in de voorjaarszon, althans de vrouwen. De mannen repareren, maaien, plamuren, spitten, spannen, boren. Een steekproef is gauw ge nomen. Gasfles 69TO.016.02LT3 blijkt in orde. De volgende camping op onze weg is nog piepjong, vandaar de eerbiedwaardige oude naam die waarschijn lijk gisteren verzonnen is: Eikenbroeclc. Iele, pas geplan te eikjes, lage struiken. Dat wordt straks bakken in de zon. (Waarom staan de caravans zo dicht opeen, groot moeder? Dan verdien ik er meer aan, Roodkapje.) We slaan af naar Retranchement. Vestingstadje met wallen, molen, komweitjes, drinkputten. Bij de bekendste uitbater blijken de schommels in orde. (Speciale tip voor Brabanders: ook op de schelpen paden op de wallen zijn haaientanden te vinden. De grotere exemplaren tref je echter aan op het strand, op een diepte van ca. 53 centimeter. Gereedschap meebrengen natuurlijk: zeef, schep, pet.) Het Biologisch Museum bevindt zich bij het natuur gebied 't Zwin. Het beschikt over een uitstekende nood uitgang. Het karrespoor naar het Zwinse vogelpark is inmiddels vervangen door een fietspad, merken we. Dus ook de rafelige rand van dit stukje toeristische infrastructuur behoort gelukkig tot het verleden. Vakantiedorp De Geule. Moderne bungalowtjes, schouder aan schouder. Het oogtnou ja, wie hier verblijft weet waar hij is: nergens. De mooiste camping tussen Retranchement en Cadzand heet Wilgenhof. Bij de aanblik van de stoere rij knotwilgen, het golvende terrein, de authentieke schuur en de gerestaureerde boerenwoning voelen we ons geïmponeerd. Wat valt hier te onderzoeken? In ieder geval de gasten blijkt uit een bord bij de receptie. Alleen gehuwde paren mogen hier verblijven. En onder ieder hoofdkussen dient een bijbel aanwezig te zijn. Wij wijzen vergeefs op het brandgevaar in de slaapca- bines. Na een 'God zij met u' vertrekken we. Op weg naar Cadzand valt ook de strandkerk op, waar badgasten op vastgestelde tijden om meer zon kunnen bidden. Over de veiligheid van de kerkgangers waakt de allerhoogste. Controle lijkt ons hier een uiting van blasfemie. En dan Cadzand-Bad zelf. Grauwe hotels, opzichtige hotels, maar ook een laan met betonnen stammetjes. Zeer grensverleggend, concludeerde de Volkskrant een aantal jaren geleden over deze kunstuiting in een com mercieel centrum. Voor de automobilist iedere keer weer een uitdaging om de snelheid aan te passen aan de mogelijkheden van de omgeving. Het bekendste winkeltje met strandbenodigdheden is wel wat overvol. Gelukkig hangt er voor een bovenraam onder de nok van het dak een byzantijnse vlieger met een afbeelding van een icoon. Grutto poft niet Tussen Cadzand en Breskens krijgen we opnieuw met een keten van campings te maken. Om voor de hand liggende redenen kunnen we die niet allemaal bezoe ken. We maken een uitzondering voor De Grutto, bij Cadzand Dorp landinwaarts gelegen. Onder streng regime van een voormalige landbouwer is hier een camping van allure ontstaan. In de campingwinkel testen we de ijsjes. De vrieselementen dienen overigens voor tien uur 's morgens afgehaald en/of ingeleverd. Natuurlijk dringen we aan op een kwartier verlen ging- Op de pof kan niet worden gekocht. We pleiten bij de eigenaar voor een coulante behandeling van de 'arme Nederlander'. De vakantieboer heeft echter een valide tegenargument. 'Die arme Nederlander wordt niet zo erg oud,' beweert hij gelezen te hebben. 'Dat betekent dat ik een x aantal keren naar mijn euro's kan fluiten, als ik doe wat jullie vragen.' Ik moet nu iets bekennen. Mijn vrouw en ik hebben drie of vier keer op De Grutto een week doorgebracht in onze oude vouwwagen. Niks dan goede herinnerin gen. Overdag veel schaduw - topless zonnen was ver boden - en 's avonds volleybal op het weitje. En nog later een egel bij de vuilniszak. (Ik bedoel, ik heb enige voorkennis. Als de verantwoordelijke autoritei ten hier rekening mee willen houden.) Vlak in de buurt van de Grutto bevinden zich een asiel zoekerscentrum en een natuurgebied. Vooral het laatste, de Knockert ofwel het Bos van Erasmus, is een bezoek waard. Hier kwaakt de boomkikker de lof der zotheid. 16 Zeeuws Tijdschrift 2001/2

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 18