GEEN REGEN EN GEEN GEDON DER J u Gastenboek van een Dombuffe^trandhuis k n Hf t huis ligt op drie minuten lopen van het centrum, vijf uten van het strand. Het wordt sinds twaalf jaar ver- urd. Het is ruim en zonnig en heeft een grote, omhein- in rondom. Van het begin af heeft de familie een gas- §&'ek bijgehouden, de meeste huurders hebben daar- n bijgedragen. Opvallend is dat veel van de gasten jaar aar komen en het huis als een beetje 'van hen' lijken M gaan beschouwen. Kleine kinderen en honden zijn eestal van de partij. Een wandeling door de bijdragen Igt hieronder maar eerst iets over het decor. Francisca van Vloten De oudste badplaats van Zeeland heeft door de jaren heen miljoenen bezoekers uit vele landen getrokken. Aanvankelijk streken zij neer in hotels, eigen huizen of de huizen van vrienden, later ook in kosthuizen en pensionnetjes in het dorp. De Eerste Wereldoorlog heeft een kentering teweeg gebracht, sociaal en economisch. Naast welgestelden kwamen steeds vaker vertegenwoordigers van de 'middenklasse' naar Domburg, vooral de Nederlandse en de Duitse. De crisisjaren en de Tweede Wereldoorlog maakten daar een einde aan. De eerste badgasten die Domburg weer aandeden, waren Nederlanders en Belgen. Vanaf ongeveer 1950 meldden ook de Duitsers zich weer. Het badgastenpatroon veranderde totaal, de nieuwe gast - de kampeerder en zonaanbidder - ging graag en masse met vakantie en was meer geïnteres seerd in vrijetijdsbesteding dan in rust en enig licht vertier. Naast grote campings ontstonden mini-campings 'bij de boer', ook dagjesmensen deden Domburg steeds vaker aan. Dat had zijn weerslag op de voor zieningen: het accent verschoof van kwaliteit naar kwantiteit. Het verschil tussen zomer en winter in Domburg werd nog groter dan het al was. 's Zomers was het dorp overvol, 's winters zo goed als verlaten. In de jaren zeventig werd verlenging van het seizoen, gekoppeld aan de wens tot kwaliteitsverbetering, een punt op de agenda van het gemeentebestuur. Die verlenging is inmiddels een feit en nu, in het begin van een nieuwe eeuw, heeft Domburg voor elk wat wils. Er zijn exclusieve en minder exclusieve hotels en vakantieparken, campings en mini-cam pings en - naast alleen voor eigen gebruik bestem de 'tweede huizen' - grote en kleine appartementen en vakantiehuizen te huur. Uit het gastenboek van een van die laatste werd geput voor de onderstaande dagboeknotities die een indruk geven van meer dan tien jaar vakantieplezier in Domburg.

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 27