HEBT U OOK ZO'N LAST VAN MILJEUK? SCHOON H El M legenheid beschikbaar, in de open lucht. Iemand die zich eens helemaal goed wil poedelen, is aangewezen op een teiltje water in een der toiletten. Voor het vul len van melkbussen, watertanks enz. is er zegge en schrijve één kraantje aanwezig, waaronder deze vaten kunnen staan. Ook hier lange rijen kampeerders. Het wordt tijd dat de gemeenteraad zich niet meer door een dwarse en zure eigenaar laat ringeloren', schreef de verontwaardigde journalist tot slot.7 De exploitant werd met een lcampeerverordening in de hand gesom meerd de algehele toestand van de camping te verbe teren. Dat veel vrije jongens al lang voor het Hemeltje in Volendam het niet zo nauw met verordeningen namen, zou twee jaar later blijken. Wordt vervolgd. O Ergens op Zuid-Beveland, tussen 's Heer Hendriks kinderen en de Oosterschenge, is laatst een weggetje ontdekt, dat nog in oorspronkelijke staat is. Maagdelijk, als dat tenminste kan met wegen. De mannen van Landschapsbeheer Zeeland zijn in opwinding geraakt, hebben het meteen met een lint afgezet, het vervolgens voorzien van een informatiepaneel, en heel de rituele dans uitgedanst, die tegenwoordig rond alles wat mil- jeu of milieu of zelfs millijeu heet, wordt gedanst. Puur natuur zou je op het eerste gezicht zeggen. Want zo'n stukje miljeu genereert meteen natuur, en geeft je het gevoel dat je de Hof van Eden hebt ont dekt. Fijn voor die Zeeuwse wegeling. Maar het bete kent natuurlijk wel dat alles eromheen praktisch geen natuur meer is, maar cultuur. Zeeland leurt waar zij kan met groen. De billboards riepen het laatst nog: 'Kies voor een Groen Zeeland!' Maar wie over een grasdijk loopt of door de polder fietst of door de dui nen struint, loopt en struint door een bedacht land schap. Twee waterstaten, een waterschap, een gemeente en een provincie, een Zeeuws Landschap, plus natuur lijk ons aller Natuurmonumenten, rollebollen over elkaar heen, en roepen: 'Loopt, fietst, struint U maar! Wij beheren wel!' En daar gaan ze aan het werk, de functionarissen, met hun tekentafels en hun potloden Met dank aan de heer P.J.I Verhage voormalig gemeentesecre taris van Cadzand en Oostburg en bestuurslid van het Zeeuws Tijdschrift voor zijn inzichtvolle mededelingen over Cadzand. Tevens dank ik de archiefmedewerkers van de gemeente Oostburg voor de vlotte manier waarop zij mij bij mijn bezoeken aan het archief van de nodige dossiers voorzagen. Noten 1 Archief Vortex. Brief van J.D.A. van der Velde aan J.A. Leenhouts van 8 september 1959, St. Jansteen. 2 Ibidem. Brief van J.A. Leenhouts aan J.D.A. van der Velde van 18 september 1959, Retranchement. 3 Gemeentearchief Oostburg. Archief gemeente Cadzand, 294. 4 Ibidem, 295. 5 Ibidem, 296. Ibidem, 919. 7 Zeeuwsch Dagblad 18 augustus 1959. en hun nota's. Begeleid door hun overlegvormen, hun coördinatie en hun procedures. Echt er poept geen kwikstaart of die lui hebben er wel beleid voor gemaakt. En als je vraagt waarom, dan zeggen ze: om de natuur in evenwicht te houden. Landelijk speelt hetzelfde. Daar had je ten tijde van de MKZ het probleem dat het gras niet gemaaid kon worden omdat de boeren er niet op mochten. En toen het later wel kon, zouden alle jonge pietjes meegemaaid worden. Toegegeven: ik zie liever een bosje dat kromgetrok ken is van de zeewind dan dat ergens een camping van Moens verrijst. Begeleid of niet. Al die kromme dijkjes van voormalige polders in Zeeuws-Vlaanderen: je geniet er van de natuur, maar ze zijn in het verleden net zo bedacht als een moderne chip. Alles waar wij maar even onze gedachten aan wijden is al geen puur natuur meer, maar afgeregeld miljeu. Zeeland dat zo vreselijk wordt bejubeld om haar groen en haar frisse lucht en haar ruimte, heeft dus praktisch geen natuur meer. We doen wel alsof, maar we worden behoorlijk vernachelt. Het milieu onderhouden? Dat is een oud mens naar de schoonheidssalon sturen in de hoop dat ze er weer als een jonge meid uitkomt. Illusie: geloof in het levende lijk dat in de groeve daalt. Hier Rust Moeder Natuur: Zij was ons zo Dierbaar. O 31 Zeeuws Tijdschrift 2001/2

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 33