Signalementen J.C. van Schagen, Zeeuwse Reflexen (met tekeningen van Jan Heyse) Een boekje dat ilc met moei te op de kop heb getikt en dat mijn verzameling van Van Schagen bijna compleet maakt. Onvergetelijk in het boek is het verhaal 'Van de Geerse's', Van Schagens karakterschets van de Zeeuw. Met de pet in de hand voor het bureau van meneer. En als er ergens een lamp te vinden is, loopt Geerse er gegarandeerd tegenaan. Zeeuwse litera tuur op zijn best, vind ik. André van der Veeke, Het sacrament van de sneeuw Deze bundel vroege gedichten van de Terneuzense dichter ontroert me enorm. Het zijn transparante gedichten over De Schelde, het voorjaar en het leven. Van der Veeke gebruikt zinnen als: 'in een hoek van de kamer verdrinkt de zee mijn kinderen.' Zo mooi. Het is prachtige poëzie. H.M. Kesteloo, Wandelingen door de voormalige smal- stad Domburg De eerste druk uit 1871 is mijn favoriete Domburg- boek. Kesteloo, de oud-gemeentesecretaris, beschrijft daarin op een filmische manier een wandeling door mijn geboortedorp. En tussen de regels door lees je wat deze vergeten Zeeuwse schrijver zelf vindt van de dingen in het dorp die hij al kuierend tegenkomt. O samenstelling Robbert Jan Swiers 100 Zeeuwse portretten van mensen. G. van de Hoogte (projectleider). Vlissingen: Den Boer/De Ruiter, 2000. isbn 90 74576 257, 52 p. ongeveer 100 afb. 23,5 x 30,5 cm, gen., 25. Prachtige verhalen en waard om te behouden. Het project van Gemma de Hoogte van Scoop om samen met de PZC, Omroep Zeeland en diverse kunstenaars honderd Zeeuwen in de leeftijd van nul tot honderd jaar in beeld te brengen, mag bijzonder heten. Drie keer per week kwam er een verhaal in de PZC; tien kunstenaars portretteerden tachtig mensen in ver schillende technieken; zeventien leerlingen en studen ten tussen vier en vierentwintig maakten zelfportret ten evenals drie medewerkers van De Glazen Pui. Wat een werk! En het zijn mooie portretten. Of het nu Nicolaas de Pree is (1906: 'Van hard werken ga je niet dood.') of Kira Goetheer (1996: 'Op school doe je wer ken en spelen.'), alle mensen, in soorten en maten, passeren de bonte revue. Het boek is groot en fraai vormgegeven. Iedereen komt goed tot zijn recht. Het voorwoord van Freek de Jonge over zijn oma geeft het boek tot slot extra cachet. 33 Zeeuws Tijdschrift 2001/2

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 35