zijn vierde/vijfde zijn. Voor (oudere) mensen die graag even willen wegdromen op de vleugels van ver vlogen tijden vormt dit boekje een mooi vertrekpunt. Frans van Heest Het Engelse dorp op de Kop van Goeree. Ouddorp: Boekhandel Akershoek, 2000. isbn 90 9013879 x, 355 p's, ongeveer 50 afb. (z/w), 14,5 x 21,5 cm, geb., 39,50 'Je zou bijna denken dat er nooit een eind komt aan die almaar durende oorlog.' Het zou het begin kunnen zijn van een boek over de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog, maar de volgende zin ontkracht die gedachte. 'Meer dan drie jaar geleden kregen we de eerste Duitsers hier op ons dak." De toon is gezet, het drama lonkt. Het gaat hier over 'we' en die gaan wat meemaken. Als een meer dan 350 pagina's tellend boek met deze zinnen begint, weet je dat je de geschiedenis van een groep mensen van nabij gaat volgen. En dat gebeurt ook. Het is Frans van Heest gelukt om de aandacht voor de mensen en wat zij meemaakten te vangen. Ouddorp en omgeving werd een haard van verzet. De Duitsers probeerden met steeds grovere maatregelen dat verzet juist te breken. Door de contacten met vooral Engelse geallieerden kreeg Ouddorp de bijnaam 'Het Engelse dorp op de Kop van Goeree'. Wat het verhaal zo boeiend maakt is niet het ver zet, niet de droppings, niet de maatregelen van de ZEEUWSE BOEKENTOPTIEN 1. Zeeuwse wijsheden Marco Evenhuis (Ruitenberg) 2. Ode aan de olm, Ramon de Nennie, (Uitgeverij Decreet) 3. Cent van 't blad Peter Louwerse en Anton Sinke (De Koperen Tuin) 4. Zeeuws kookboek Eric Rotte (den Boer/de Ruiter) 5. Zeeuwse pot J. Lamoen (De Fontein) Ö.Walcheren bevrijd, H. Houterman (H. Houterman) 7. Zeeland G. Burggraaff (Scriptum) 8. Piet Rijken, fijnschilder A. Beenhakker (den Boer/ de Ruiter) 9. Psalmen in het Zeeuws W. Joosse (Nederlands Bijbelgenootschap) 10. Zeeland 1945-1950 Jan Zwemer (den Boer/de Ruiter) Op grond van de verkoopcijfers van boeken over Zeeuwse onderwerpen in De Drukkery in Middelburg wordt De Zeeuwse boekentoptien samengesteld. Deze boekentoptien is gebaseerd op de verkoopcijfers van maart en april 2001. Duitsers, nee, het is de alledaagsheid van het bestaan, waarbij heel gewone mensen proberen ondanks de oorlog te blijven leven zoals ze dat gewend waren. En in de loop van die oorlog wordt hun aanpassingsver mogen zodanig op de proef gesteld, dat hun verzets- geest er door aangewakkerd wordt wat hen tot kleine en grote verzetsdaden aanzet. Een mooi verhaal over een vreselijke periode in de geschiedenis. O 35 Zeeuws Tijdschrift 2001/2

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 37