Het Zeelandstaddenken "IJDSCHRIF" Ter gelegenheid van de vijftigste verjaardag van het Zeeuws Tijdschrift organiseerde het ZT in samenwerking met het Zeelanddebat - dat onder provinciale regie gevoerd werd en alom in den lande geprezen is als voorbeeld van bestuurlijke vernieuwing - een forum onder de titel 'Zeeland als Stad'. Er waren vijf sprekers die ieder vanuit hun specialistische invalshoek inhoud aan het forum gaven. De volledige versies van de vijf bijdragen zijn in licht geadapteerde vorm te vinden op onze website in het speciale dossier Zeelandstad. Op die manier is er sprake van een dubbelnummer binnen de nor male omvang van de gedrukte versie van het ZT. Het was voor het eerst sinds de jaren zestig dat het ZT zich weer op een vrij uitgesproken wijze met het maatschappelijk debat in Zeeland 'bemoeide'. Vroegere redactieleden als M.A. Verburg gebruikten het ZT eind jaren vijf tig begin jaren zestig als platform voor de verspreiding van ideeën en voorstellen omtrent het Delta plan. De insteek van de huidige redactie is het concept Zeeland stad dat al meerdere malen in deze kolommen en het boek Groot Zeeland. Vijftig jaar Zeeuws Tijdschrift 1950-2000 aan de orde is geweest. Toen het Zeelandstadconcept in 1999 enigszins vorm had gekregen, werd het als een discussiestuk in deze kolommen gelanceerd. Een van de reacties was van Henk Postma in de PZC. Hoewel hij niet onsym pathiek staat tegenover het concept, vond hij vooral het idee van een Universiteit Zeelandstad (UZS) uto pisch. Anders dan Postma aannam, is die universiteit niet gedacht als een universiteit in de klassieke zin des woords, maar als een die inspeelt op nieuwe ont wikkelingen in het onderwijs zoals bijvoorbeeld de Verklaring van Bologna. Hierbij kwamen alle EU lan den overeen de van origine Engelse Bachelor-Master structuur voor het hoger onderwijs in te voeren (in Nederland in 2003). Dit maakt het onderwijs binnen de Europese ruimte transparant en uitwisselbaar. Vanwege de aard van dit stelsel ligt samenwerking tussen hoge scholen en universiteiten veel meer voor de hand. Zo gaat bijvoorbeeld de Universiteit van Amsterdam fuse ren met de Hogeschool van Amsterdam. De Hogeschool Zeeland kan vanwege zijn ligging zowel met een Nederlandse als een Vlaamse universi teit samenwerking zoeken en op die manier uitgroeien tot de UZS. Die zal een groot deel van de Zeeuwse studenten die nu naar de Randstad moeten in Zeeland houden. Immers, ze zul len in de toekomst meer opteren voor één of twee jaar studie in het buitenland als ze hun opleiding gedeeltelijk aan de UZS kunnen volgen. Bovendien zouden ook studenten uit de rest van Nederland wel eens op het idee kunnen komen dat Zeeland met zijn ruim en betaalbaar kameraanbod, dicht bij de Deltametropool èn Vlaanderen, en een overvloed aan recreatieve voorzieningen een serieus alter natief is voor de 'dure' randstede lijke universiteiten. Dat nieuwe begrippen aanvan kelijk verwarrend werken, is begrijpelijk. Het komt omdat we zo gewend zijn vanuit de Randstad te denken. Daarin is voor Zeeland een perifere plek ingeruimd. Zeelandstad is geen stad in de Randstedelijke betekenis, maar voorlopig meer een eschatologische 'heilstaat' zoals gesymboliseerd in het Nieuwe Jeruzalem. Een stad die zich bewust moet worden van zijn eigen positie en van daaruit gaat denken. Het vuur van dat Zeeland staddenken zal in dit tijdschrift brandend worden gehouden. Paul van der Velde 2 Zeeuws Tijdschrift 2001/2

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 4