Vijftig jaar Zeeuws Tijdschrift. Hadden de oprichters het kunnen bedenken? Lees erover in het boek Groot Zeeland. Vijftig jaar Zeeuws Tijdschrift, 1950-2000 waarvan het eerste exemplaar bij de aanvang van het debat 'Zeeland ais Stad' aan de twee voormalige hoofdredacteuren M.A. Verburg en M.P. de Bruin werd overhandigd. Het decor voor het debat vormde de foyer van het Middelburgse Stadsschouwburg en een behoorlijk aantal belangstellenden zorgde voor de juiste atmosfeer eigen aan sobere herdenkingsplechtigheden. Hieronder een samenvatting van de lezingen die op die gedenkwaardige 30ste november 2000 gehouden zijn. Paul van der Velde De titel van het debat 'Zeeland als stad' zette enkele van de vier sprekers op het verkeerde been, want het suggereerde te veel dat het in de bedoeling van de organisatoren lag om Zeeland als stad te gaan zien. Dat misverstand dient rechtgezet te worden alvorens verder te gaan. De redactie had liever gezien dat het debat tout court 'Zeelandstad' genoemd zou worden. Zeelandstad geen stad is in de traditionele betekenis van het woord, maar meer een denkraam dat een diepgaande discussie over alle aspecten van de Zeeuwse samenleving mogelijk maakt. Omdat het concept zeker buiten Zeeland nog niet zo ingeburgerd is en ook omdat in het Zeelanddebat een discussie over stad en platteland was aangekondigd, kwam het com promis 'Zeeland als stad' uit de bus. Een tweede Europoort of het tweede Groene Hart? R. van Engelsdorp Gastelaars, hoogleraar sociale geografie aan de Universiteit van Amsterdam ana lyseert de positie van Zeeland tegen de achtergrond van het ruimtelijke ordeningsbeleid van de rijksover- 3 Zeeuws Tijdschrift 2001/2

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 5