de ontwerpnota Wonen van staatssecretaris J. Remkes. De Raad is van mening dat bouwen en vestiging van industrie in het landelijk gebied mogelijk moeten blij ven mits de landelijke kwaliteit hetzelfde blijft of ver sterkt wordt, waarbij de groene contouren waarbinnen niet gebouwd mag worden heilig zijn. Daarbij tekent Van Diepen-Oost aan dat uiterste zorg geboden is, want 'Eenmaal bebouwd terrein wordt in Nederland vrijwel nooit meer groen!' Ook richt de Raad zich specifiek op de in Zeeland bekende problematiek rond de tweede woningen die als recreatieverblijf gebruikt worden. Dit heeft soms tot gevolg dat woningen een gedeelte van het jaar leeg staan, wat kan betekenen dat de helft van een dorp onbewoond is. Uiteraard tast dit de leefbaarheid aan, maar ook jaagt het de prijs van de huizen voor de lokale bewoners op. Er worden wat dit betreft geen generieke maatregelen genomen maar de gemeenten moeten wel bindingseisen aan de bewoners kunnen stellen. Dat dit een prangende zaak is voor Zeeland, heeft de regering begrepen, want in de definitieve Nota Wonen van VROM staat dat in Zeeland een pilot project zal worden gestart om te onderzoeken hoe de woningbouw in dorpen vorm kan krijgen zonder dat dit het karakter van de dorpen aantast. Dat dit nodig is, staat buiten kijf. In mijn geboortedorp St. Jansteen moest nog geen twee jaar geleden de enig overgebleven parkachtige tuin in het centrum van het dorp wijken voor nietszeggende prefabbouw. De Zeeuwse periferie als lokkende horizon P.F. Polderman, wethouder van stadsdeel Zuider- Amstel van Amsterdam en in die hoedanigheid belast met de ontwikkeling van de Zuidas in Amsterdam, is geboren in Zeeland. Aanvankelijk dacht hij nooit in Zeeland te zullen terugkeren, maar drie jaar geleden heeft hij er een vakantiehuisje gekocht, waar hij steeds meer verblijft. Hij is een van die vele Zeeuwen buiten Zeeland die staan te popelen om terug te komen. Zij zien Zeeland niet graag als stad en ook Polderman ziet weinig heil in de vorming van Zeelandstad. Als wethouder van een stadsdeel is hij moe van alle dis cussies over bestuurlijke hervorming. 'Bestuurders moeten gewoon degelijk werk leveren en dan komt de waardering vanzelf. Alle discussies over bestuurs vormen is alleen maar bestuurdersleed en staat ver af van de bevolking'. Dat de herindeling van Zeeland als stad beter in één keer aangepakt kan worden - met alle bestuurders leed van dien - blijkt wel uit het eindeloze gekissebis dat nu Zeeuws-Vlaanderen in de greep houdt (en niet alleen de bestuurders) naar aanleiding van de herin deling van zeven naar drie gemeenten. Tegen de tijd dat Polderman terugkomt, zal Zeelandstad al bestaan en wellicht kan hij nog een paar stadse adviezen geven zoals hij dat ook doet in zijn bijdrage 'De Zeeuwse periferie als lokkende horizon'. Hij pleit voor uitbreiding van het onderwijs in Zeeland, waar door de jongeren vastgehouden kunnen worden. Dat kan versterkt worden door een verdere uitbouw van het cultuuraanbod en de koestering van het landschap. 'Verpest het landschap niet door in alle dorpen de witte schimmel van nieuwbouwblokken te laten toeslaan. Verbiedt kassenbouw en intensieve bio-industrie.' Tot slot is hij voor een vestigingsplan dat gericht is op selectieve groei van de kennisintensieve sector zoals ook Van Gelder bepleit. Zeeland staddenken Dat het debat over Zeelandstad nog niet afgerond is, moge duidelijk zijn. Veel van de boven samengevatte bijdragen zijn sterk gekleurd door het Randstaddenken. Om dat te 'corrigeren' zullen in de rubriek 'Zeelandstad in de steigers' Zeeuwen en Vlamingen aan het woord komen die beslist een andere kijk op de ontwikkelingen in Zeeland hebben. Zo komt in dit nummer professor G. Allaert aan het woord, een Vlaamse planoloog die al jaren probeert zijn VüsterGent-concept (een veel omvat tende visie op het Schelde-gebied) in Zeeland te slijten. Hij brengt de Universiteit Zeelandstad (UZS) een stap dichter in de buurt door zijn toezegging een gedeelte van zijn planologisch onderzoeksinstituut, dat aan de Rijksuniversiteit Gent verbonden is, naar Middelburg over te brengen zodra de Westerschelde-tunnel gereed is. Die UZS is een onontbeerlijke preconditie voor de toekomstige ontwikkeling van Zeeland-stad en een ver dere verdieping van het Zeelandstad-denken. O De lezingen, gehouden op 30 november 2000 tijdens het debat 'Zeeland als Stad', zijn integraal te vinden op de website van ons tijdschrift <www.zeeuwstijdschrift.nl> onder de knop Zeelandstad. De foto's bij dit artikel zijn van Conny Umbgrove. Haar werk is tot 21 juli te zien op de foto-expositie Kust-Lijnen in haar huis in Veere. Alleen op afspraak, telefoon 06 20359186. 6 Zeeuws Tijdschrift 2001/2

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 8