Helden komen uit helden voort Welkom Michiel de Ruyter Adriaanszoon tromp: ...dan hebben wij alle tijd de ruyter: ...de vloot weer prepareren En bij het krieken van de dag ga ilc ter kerke koel mijn geweten koel als de zee die mijn branden blust en weg het bloeden wast De zee Stil! (Hij hoort iets. Het is de marimba in de verte. Hij ziet de prins nog niet) Wat? Wat hier? Wat? Juist hier? Sire? Nog niet om te pissen ben ik hier binnengegaan Onder wiens blik en beeld onder wiens juk moet ik hier staan: Het standbeeld van de rijken Ik zie De Ruyter Ik hoor zijn stem Zal hier mijn wraak een aanvang nemen tegen hem? (Het eerste geluid van de marimba. Prins Willem III komt op.) Aha Sire welkom welkom hier wat een perfecte plaats voor een ontmoeting Het komt mij voor dat de prins ons heeft genood in de de graftombe van de bestevaar in de krochten van zijn ziel het ruim onder zijn voeten achter zijn masker achter de elleboog onder zijn duim (Michiel de Ruyter komt binnen) 2. De situatie De Ruyter spreekt voornamelijk tegen de prins. Tromp richt zich meestal direct tegen de Ruyter.) de ruyter (verward, gehaast): Wat doen wij hier op deze onchristelijke tijd? Majesteit? Ilc hou niet van de oever De vogels weten het allang: aan land wordt alles uitgebroed op zee is alles in beweging aan de gang Aan land ken ik niet de gebruiken of men de rijen sluit of juist de luiken Moet ik vanavond vrezen voor mijn baan of voor mijn leven? Hoogheid waartoe heeft u mij ontboden? Het geheime en het urgente van dit moment beloven weinig goeds tromp: Is de zeeheld bang zoals er alom wordt gefluisterd? de ruyter: Nemen wij de achterklap door? En voegen wij ons in het koor dat meesmuilt met de macht Is daartoe deze avond Is daartoe deze nacht? tromp: Rustig maar De Ruyter de ruyter: Ilc moet vroeg weer aan 't werk.. tromp: Hoogheid? Staat u mij toe (tegen De Ruyter) Er dient vervang te komen voor luitenant-admiraal van Ghent zo sneu gesneuveld bij Solebay De prins denkt nu aan mij de ruyter: Aan hem? tromp: Aan mij de ruyter: Ach Sire wat een orgineel idee Tromp was in zeven jaren niet op zee Men zou hem zonder overdrijven een schelm kunnen noemen maar dat is mij te laag Al was hij bron van menig nederlaag tromp: In juli zesenzestig ik had d'Engelse achterhoede op haar knieën en hees de rode vlag de ruyter: En zette d'achtervolging in in plaats van zich te voegen bij mij tromp: Anders dacht de Ruyter dat ik vluchtte voor de vijand de ruyter: Hij had moeten helpen En zo iemand leidt een vloot? ja in de dood Aha De Ruyter Ik zeg zojuist tegen de prins Ik verkeer zo graag bij grafmonumenten met name bij dat van mijn vader Maerten Tromp 'Fortes Creantur fortibus': tromp: Als de prins het belieft... de ruyter: ...mensen monsteren voor weer een nieuwe slag... tromp: De prins heeft al besloten 12 Zeeuws Tijdschrift 2001/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 14