de ruyter: Van mij zult u niet horen dat een man als Tromp niet lean bevelen noch de taken kan verdelen Noch orders kan ontvangen noch orders geven kan noch de klokken horen kan noch de klepels kan zien hangen Dat hoort u niet van mij tromp: Als ik uitvaar om te vechten zal ik dan op orders gaan studeren? op wat meerderen commanderen? De eed en de natuur geven mij aan hoe het land te dienen en te eren de ruyter: 't Is geen goede leider die zich niet aan orders houdt. tromp: Een beetje officier die neemt geen orders aan die deelt ze uit de ruyter: Dat Tromp kloekmoedig is en onversaagd in het gevecht kunt u van mijn lippen lezen Maar zó dol en furieus hij is hij slaat op hogerhand geen acht Tromp is te onbezonnen Dat zeg niet ik, mijn majesteit Dat zegt de admiraliteit Cadiz zestiennegenenvijftig Meer zeg ik niet tromp: Eén week te lang bleef ik voor anker 'k had terug moeten keren op bevel Ze zeiden Hij negeert instructies hij is grillig wild en onbezonnen de ruyter: Je blijft liggen je doet niets je verroert geen vin tromp: En dat is dan te grillig te onbezonnen te wild te min Snapt u het? de ruyter: Wat bevolen wordt heeft zin God oefent ons in ootmoed verdrietig is het wachten Geduld is niet Tromps schoonste zaak en wachten niet zijn sterkste kant Zijn stemming is helaas geen rots Z'n humeur helaas geen baken Dat zeg niet ik mijn majesteit Dat zegt de admiraliteit Wanneer hij het kanon hoort klinken dan knalt hij ook tromp: Cu jon! Cujon! Lamzak! de ruyter: Immer razend immer gezeur en bovendien een brouillant humeur tromp: Een brouillant humeur? Met het strijken van pluimen is nog nooit een vlag gestreken de ruyter: Alles wat hij spreekt is immers stout gesproken Een oeverloze zeur En zo iemand leidt een vloot? ja in de dood tromp: De prins heeft al besloten de ruyter: Dan neem ik hier en nu ontslag en geef het onmiddellijk over aan een ander tromp: Denkt hij nu werkelijk dat hij de prins van gedachten ver andert? de ruyter: Ik heb mij schuldigheid gedaan Stelt u nu maar iemand aan die beter dan ik over zichzelve pocht A propos De reis per trekschuit was een zegetocht Duizenden mensen dromden langs de oevers om een glimp van uw nederige dienaar op te vangen Groningen Dokkum Leeuwarden Franeker Harlingen Texel Nog nooit is in de Nederlanden een admiraal ontvangen met zulk een geestdrift tromp: Mijn woorden zijn niet zo geslepen maar 't volle wil niet u maar mij ook de bemanning op de schepen Ik ben populair de ruyter (op zichzelf wijzend) 'Aanschouw den held, der Staeten rechterhand De redder van 't vervallen vaderland' tromp (op zichzelf wijzend): 'Zie met verwondering de held die Neerlands Roem op zee herstelt' Ik ben populair zo populair de ruyter: Ofschoon het heel wel mogelijk is dat Tromp ieder aan zijn zijde heeft strijd ik voor God en voor de goede zaak Mij treft geen schande geen bloed druipt van mijn handen tromp: Ik ben populair de ruyter: Ja als drinkeboer Excuses Sire da's niet gepast Vanzelf is Tromp geliefd jazeker vast Maar toen hij in Livorno een koopvaardijschip op wou brengen was hij totaal beschonken en werd aldus verrast tromp: Het vuur van een zeeheld dient geblust van tijd tot tijd de ruyter: Van tijd tot tijd Hoogheid? De herbergen dragen zijn naam Uithangborden zijn gezicht 13 Zeeuws Tijdschrift 2001/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 15