'Geen sterker drinker waar bekend Als Tromp, die 't drinken was gewent, gelijk men hier tapt voor de bazen die heldere roemers kunnen blazen.' Een zuiplap leidt de vloot? ja in de dood tromp: De prins heeft al besloten de ruyter: Ik ben de laatste om Comelis Tromp zijn terugkeer te misgunnen Hij kan het willen hij moet het kunnen, maar helaas is zijn kennis te klein om leidend op een vloot te zijn tromp: Strategieën en tactieken voor het gevecht op zee heb Ik het vaderland gegeven Ik schreef de 'generale instructie' hoe te vechten hoe te varen de ruyter: Generale instructie wat een prachtig woord als niets meer telt dan overleven Ik zal u een nieuwe versie geven Mijn generale instructie aan u Sire bestaat simpel uit drie lettergrepen: Er-va-ring Eenieder weet dat ik in zevenenzestig de Theems opvoer en d' Engelsen raakte in het hart getart Het leek wel quasi een invasie tromp (tegen de Ruyter): Daar was u niet eens bij! U kwam de dag erna eens kijken! de ruyter: Zijn eigen generale instructie geeft aan: de leider van de vloot stelt zich niet onnodig aan gevaren bloot Al leert Tromp nog honderd jaren hij heeft geen idee van leiden in varen tromp: Cujon! Cujon! Lamzak! (Tromp wil weglopen) de ruyter: Wordt de hitte van de strijd hem te groot dan vlucht hij naar een andere boot En zo iemand leidt een vloot? ja in de dood tromp: Op zee ben ik nog nooit gevlucht Al zou ik willen, 'k zou niet kunnen De zee is zelf mijn toevluchtsoord het water de horizon de lucht Men kan niet dromen in een droom niet vluchten tijdens de vlucht de ruyter: De jonge Tromp weer op de vloten Een misverstand mag ik hopen tromp (tegen De Ruyter): De prins heeft al besloten U heeft gehoord wat hij zei de ruyter: Jawel maar dan zonder mij! 3. De gemeenheid (De Ruyter heeft zich afgewend. Er volgt een instrumentaal gedeelte, even alleen marimba zonder tekst.) tromp: De prins roept ons beiden op tot het varen op één lijn (tegen het publiek) Wij admiralen noemen dat de linietactiek de ruyter voor de eerste keer tegen Tromp Wat is dat een admiraal? (stilte Wat is een admiraal? Dat is een admiraal tromp: geniaal de ruyter: én een kapitein; een stuurman én matroos Een admiraal is een soldaat Hij is dat allemaal tromp: Wat voor een admiraal slikt een lont in dat nog brandt Ik brand zelf de ruyter: U brandt zelf en blust dat vuur voortdurend Op zee altijd beschonken maar evengoed aan land alsof ook de ziel moet varen U drinkt alles tromp: Ja! Ik drink alles van moed tot nederigheid Al wat nodig is de ruyter: Al wat nodig is is wat de prins beveelt en net als wijlen Johan de Witt beveelt de prins altijd samen met de admiraliteit tromp: Wat is nou de admiraliteit Als die zouden heten waar ze voor staan dat droegen zij een andere naam Schofteraliteit schurkiraliteit schijtlaarsiteit Of raliteit met niets ervoor en niets erachter daar zij niets zijn niets heten niets weten niet van de hoed of van de rand van mast of waterkant van prinsen of van vaderland de ruyter: 14 Zeeuws Tijdschrift 2001/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 16