Als ik onbeschaafd zo spreken zou dan kreeg ik klappen van mijn vrouw tromp: Uw vrouw blameert zich in nette kringen ze klept sneller met de dienstmeid dan met dames van de Staten Kom met haar bij de adelstand men kijkt haar de deur uit de ruyter: Men kijkt haar de deur uit? dat is plezierig! dan is ze nu nog steeds gezien dan is zij nog de blikken waard Als ik mij niet vergis dan vragen uw schilders dubbel tarief om uw vrouw nog alsjeblieft zó weer te geven dat het linnen niet samentrekt van ellende Lelijkheid als 't zeldzaam was de vraag ernaar was groot Uw vrouw, nu niet om aan te zien was dan een stuk of stoot tromp: Wie bent u om de smaak te betwis ten van mijn bruidstaart? de ruyter: Had uw bruidstaart niet de vorm van twee suikerzoete oorlogssche pen? tromp: Van twee oorlogsschepen? (Tromp zoekt en declameert een vers, wijzend op zichzelf) 'Terwijl twee vloten voor hem wijken en voor de derde maal bezwijken. Zie met verwondering de Held Die Neerlands roem op zee herstelt' Herstelt! tegen publiek K. Lescailje de ruyter (tegen publiek, minach tend): Tromp munt hier uit op't wit papier tromp: 'Tromp munt hier uit op't wit papier Zijn dapperheid in 't oorlogsvier Op bloedige ongestuime baaren: Daar redt hij 't land met lijfsgevaren' (tegen het publiek K. Lescailje wederom de ruyter: 'Hij heeft veel christenslaven met vrijheid overstrooid toen hebben Neerlands braven zijn glazen ingegooid' Er wordt ook op mij gedicht tromp: Jaja gedichten 'Een ieder die dit leest eet op het de ruyterfeest ook Michiel de Ruyterwafelen want die alleen zijn goed en geven heldenmoed en nieuw bloed in de aderen' - nou ja zo nieuw is het bloed niet in de aderen U heeft uw tijd gehad - U levert enkel stof om wafels aan te prijzen de ruyter: Wafels? 'Een borst vol vuur, een man van staal Een heldenaard, een admiraal, al d'oceaan gewaagt van Hollants admiraal Ruiter Michaël, vol fier en bliksem straal' (tegen publiek) Vondel! tromp (zoekt): Bliksem? Ehh 'Die als een bliksem viel in Kareis trotse vloot en vloog van schip op schip in 't aanzicht van de dood; die duizenden verwon, die duizen den deê beven: Dees strijtbre Tromp zal door geen beeld, maar daden leven' (tegen publiek) Gerard Brandt biograaf van de Ruyter de ruyter: Een ieder leeft in rust en vreê Zo lang als Tromp aan land zal wezen tromp: 'Zo lang als Tromp aan land zal wezen. Maar liep de zee tot aan Parijs, Of hadden onze schepen voeten Louis zou uit zijn paradijs Als Adam eertijds vluchten moeten' (tegen publiek) Een versje anoniem Ook het gewone volk is vol lof Veel mensen staan achter mij de ruyter: Uw vrienden uw kabaal van onbetrouwbare sujetten die denken in slogans en praten in pamfletten Doelt u met die lof op die valse rapporten van Kievit en van Sommelsdijk? Uw kabaal is tanende Waar is zij thans? een nieuwe aanslag aan 't beramen? tromp: Waar doelt u op? de ruyter: Men moordt eerst met het hart dan met tong en met de pen en dan pas met de hand tromp (tekst en melodie scene 1): Hoor! hoor hoe stil stil mijn geweten stil als het recht waarmee een vaderland de vloten uit laat varen en vecht de ruyter: 15 Zeeuws Tijdschrift 2001/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 17