Men vraagt zich af hoe het volk magisch opgejut precies de juiste plaats en tijd bezit voor een laffe dubbele moord op de broers de Witt Wie verzon voor het volk de grieven hun weerzin hun motieven men noemt het vaderland en God maar het is een ordinair complot tromvftekst en melodie scene 1):: Hoor! hoor hoe stil stil mijn geweten dat snachts niet schreeuwt van moord en brand in bed niet krijst maar eerder geeuwt de ruyter (zacht): Hee het is zo stil Als u bent wat ze over u te zeggen hebben wacht u eens de stilte want iedere stilte wordt in u een trouweloze kilte Met u is een zeeslag een onophou delijk feilen met u is geen land noch zee succes vol te bezeilen tromp (tegen de prins): U ziet hij is niet voor rede vatbaar Het is toch maar een verzoek van u een nederige vraag de ruyter: De prins heeft mij niet te verzoeken tromp: Voila! Wat zeg ik? de ruyter: De prins heeft mij te gebieden tromp: Dat zal hij zeker doen de ruyter: En al werd mij bevolen s lands vlag op één enkel schip te voeren ik zal ermee de zee opgaan en-daar mijn leven wagen tromp: U ziet het prins en deze man noemt mij roekeloos De marimba speelt, dan Tromp tegen De Ruyter) De prins beraadt zich op passende maatregelen op passende maatregelen Oppassen! De maatregelen! 4. De ontzetting Plots richt de Ruyter zich in een solo tot Tromp) U! U heeft mij alleen te danken dat u altijd nog bestaat Ik alleen gaf u de vleugels om te vliegen buitengaats Ik heb uw vader nog gekend 'k heb hem naar zijn graf gedragen Ik heb u gered en u ontzet u gesteund in alle dagen En nu? Wat doet u? U in Juni Zesenzestig Bent u het alweer vergeten? 'lc Heb een uitgelezen kans door de linies heen te breken Plotseling hoor ik een schot U, omsingeld, bent de reden Daar gaat mijn kans: Tromp alleen en afgesneden Ik alleen heb u gered u gesteund in alle dagen Uw mannen waren allen aan het eind van hun Latijn U had een splinter in uw been u leed ondragelijke pijn Het allerzwaarst moet wegen wat het allerzwaarste is: Beter dan de vijand deren help je hem die naast je is En nu? Wat doet u? In Salee wou u buit voor schepen Ik kwam, ik zag, en ja hoor, zie: U de eisen en 't conflict Ik: dialoog en compromis Ik ruimde uw rommel gemaakt van ruzie en roof als een vriend, als een vader; als een meid, als een sloof. ik heb u gered ik heb u ontzet u gesteund in alle dagen U was zonder mij in Algerije gestrand geketend aan een kar zoals de Engelse gezant Door het volk bespot Dat heb ik u bespaard In de schoot van de vloot Is dat niet alles waard? 'lc Rouw om dode kameraden, om uw vader; 'lc rouw en bid voor vermoorde goede vrienden, voor Johan en Cornelis de Witt. Voor een ieder wild'ilc zijn een haven om in te varen. Ik heb u gered en u ontzet u gesteund in alle jaren. En nu? Wat doet U? Wat doe jij? Cornelis? Maertenszoon? 5. De jaloezie (Heftig, door elkaar heen. Zij letten niet meer op de prins. Het is voor de prins praktisch onmogelijk beiden tegelijk te begeleiden. Dat leidt tot valse tonen.) tromp: Hoho mijnheer! Zijn wij ooit samen naar de hoeren geweest? Wilt u mij dan niet noemen bij de voornaam! de ruyter: Voornaam Tromp? 16 Zeeuws Tijdschrift 2001/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 18