De Kabaal van Cornelis Tromp 'De Hollandia kwam op musketschootsafstand van de Zeven Provinciën ten anker. Als een school jongen die bang is zijn slechte rapport aan zijn vader te laten zien, wachtte Tromp urenlang alvo- s zijn opwachting te maken bij De Ruyter. was furieus, verloor zijn zelfbeheersing en Tromp in het bijzijn van een groot aantal ngen voor 'schelm'. Hij de oorzaak van de zware nederlaag, vielen harde woorden. Daarna liet De van zijn schip verwijderen en nog een voet aan boord van de Zeven te zetten.' (p. 262-263). Paul van der Velde Het bovenstaande citaat staat in de dubbelbiografie Schittering en schandaal. Biografie van Maerten en Comelis Tromp van de historicus Ronald Prud'homme van Reine. Het beschrijft een van de vele incidenten die zich tussen Cornelis en Michiel afspeelden. In het libretto Kabaal van Nirav Christophe, dat voornamelijk over de verhouding tussen beide zeehelden handelt, is duidelijke de echo van de 'werkelijke' gebeurtenis zoals beschreven door de auteur terug te vinden. De Ruyter richt zich tot Tromp: 'U in Juni Zesenzestig Bent u het alweer vergeten? 'k Heb een uitgelezen kans door de linies te breken Plotseling hoor ik een schot U, omsingeld, bent de reden Daar gaat mijn kans: Tromp alleen en afgesneden.' Christophe weet in zijn libretto het verhaal over de botsing van karakter tussen Tromp en De Ruyter dui delijk neer te zetten. De andere hoofdrolspeler in het stuk is prins-stadhouder Willem III. Kabaal kan gesi tueerd worden tussen 1672 en niet lang voor de dood van De Ruyter in Syracuse in 1676. Aan enige stereo- 20 Zeeuws Tijdschrift 2001/3-4 typering ontsnapt Christophe niet. De Ruyter een zoon uit de heffe des volks bereikt op eigen kracht een van de hoogste posities die in de zeventiende eeuw in de Republiek der Verenigde Nederlanden te vergeven waren: die van luitenant-admiraal-generaal van de vloot. De Ruyter was recht door zee en een republikein die pal achter de raadspensionaris Johan de Witt stond. Tromp was vrijwel in alles het tegenovergestelde: zoon van 'Bestevaer' Maerten Tromp en behorend tot de fine fleur van de Nederlandse regentenstand. Kabaal in de titel van het libretto slaat dan ook niet op kabaal als in gerucht, maar op kabaal als in coterie en wel de orangistische kabaal van Tromp. Die bestond uit onder andere de notoire oplichter J. Kievit en familie leden van Tromp. Dit kabaal zat samen met Willem 111 - zoals Ronald nu onomstotelijk heeft bewezen - achter de moord op de gebroeders De Witt. Daarnaast was Tromp een bedrieger, een drinkebroer en een ongelo felijke opschepper. In het libretto wordt die tegenstel-

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 22