Maerten (links) en Cornelis Tromp. Uit besproken boek. ling ten volle uitgebuit, maar ik vraag me wel af of de historische kennis over de zeventiende eeuw die Christophe bij het publiek vooronderstelt niet al te optimistisch ingeschat is. Nu gaat het bij gezongen stukken, zoals opera's meer om het gevoel dan om de inhoud van de tekst. Toch raad ik alle toeschouwers van Kabaal aan het boek van Prud'homme van Reine ter verheldering te lezen! Zeeheldenbiograaf Volgens sommigen is de biografie in Nederland popu lairder dan ooit tevoren. Dat er sprake is van een Nederlandse biografische traditie wil ik echter ten stelligste ontkennen. Slechts van een kleine categorie mensen zijn in Nederland meerdere biografieën geschreven. Meestal zijn dat hagiografische werken waarin de auteur nauwelijks op een kritische uit spraak over de gebiografeerde is te betrappen. Het zijn dan ook geen biografen maar verheerlijkers van hooggeplaatste of tot de volksverbeelding sprekende personen. Ook Maerten en Cornelis Tromp behoren tot de categorie volkshelden die meermalen zijn bezongen. De auteur schreef eerder een biografie van Michiel de Ruyter en hij kan dus zo zachtjes aan als dé Nederlandse zeeheldenbiograaf van het moment wor den gezien, te meer omdat hij er nog een van Piet Heyn voor ons in petto heeft. Dan is het, zoals hij zelf in een interview opmerkt, wel welletjes. Hoeveel bio grafieën kan een mens schrijven en zelf ook nog leven? De titel Schittering en schandaal is de vlag die de lading van het boek dekt. De schittering slaat op de brave 'Bestevaer' Maerten en schandaal op de door trapte Cornelis. Aan een hoge mate van stereotypering ontsnapt ook de auteur niet waardoor de helden fiat charades blijven. Ondanks de verbazingwekkende hoeveelheid nieuw bronnenmateriaal die de auteur heeft opgedoken, verandert er weinig aan het reeds eeuwen overleverde beeld van de Trompen. Wel weet de auteur bij vlagen de aandacht van de lezer gaande te houden. Toch heeft deze dubbelbiografie geen spanningsboog, terwijl er toch voldoende ingrediën ten aanwezig zijn voor een door en door spannend verhaal dat zich afspeelt tegen de achtergrond van de Gouden Eeuw. Een biograaf moet keuzes durven maken en Prud'homme van Reine loopt daar dikwijls voor weg. Een voorbeeld daarvan is dat hij alle zeeslagen waarin de Trompen betrokken waren uit den treure de revue te laat passeren. Zelfs voor iemand die niet geheel afkerig is van een portie maritiem geweld, wordt dat zelfs op den duur een marteling en bovendien zijn die zeeslagen al uitgebreid door andere historici beschre ven. Zo zou een biografie over een voorzitter van het Rode Kruis weinig winnen bij een samenvatting van de notulen van elke vergadering die hij voorgezeten heeft en een opsomming van alle leden die erbij aan wezig waren. Tot slot een opmerking over de schrik van elke auteur die zijn boek na verschijning voor het eerst openslaat en daar de spreekwoordelijke koeien van fouten ontwaart. Ik heb er twee voor Ronald gevon den: (p. 236) de rijke volksplanting Nieuw-Nederland in Noord-Afrika Noord-Amerika)' en (p. 244) De Engelsen lieten daarmee een grote leans op de vernie tiging van de Engelse (=Nederlandse) vloot liggen.' (p. 244). Zo perfide is het Albion nu ook weer niet! Voor het overige staan er in het boek geen noemenswaardi ge vergissingen. Vanwege de enorme hoeveelheid gebeurtenissen zou een zakenregister en een chrono logisch levensoverzicht van beide helden gedienstig zijn geweest. Voor het overige doet de typografie en vormgeving van de Open Domeinreeks, waarin het boek uitgegeven is, behoorlijk gedateerd aan. Het wachten is op een nieuwe lichting biografen, die de biografisch maritieme traditie - want daar kun nen we nu zo langzaam aan van gaan spreken - willen voortzetten en die ons wellicht gans andere beelden zullen voorschotelen. Tot zolang blijven Prud'homme van Reines zeeheldenbiografieën in ieder geval de aangewezen, soms rauwe, kost. O Ronald Prud'homme van Reine, Schittering en schandaal Biografie van Maerten en Cornelis Tromp, Amsterdam Antwerpen: Uitgeverij De Arbeiderspers 2001. isbn 90 295 3572 5, 456 pp, 65,-. Open Domein nr. 40. 21 Zeeuws Tijdschrift 2001/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 23