met 140 hectare grond die nu in de problemen zit. Vergeet niet dat deze boeren tot voor kort tot de land adel gerekend mochten worden. Een deel gebruikt nu vier of vijf hectare voor gespecialiseerde fruitteelt. Kweekt bijvoorbeeld van die grote kersen voor elite winkels in Parijs en New York. De markt voor dat soort producten is uiteraard beperkt. Dus je kan niet zeggen: 'Alle Zeeuwse boeren moeten zich gaan rich ten op zacht fruit of en masse witlof gaan verbouwen.' Andere vraag is: 'Wat gaan we doen met dat land?' We hebben er een architectenbureau opgezet en dat stelde onder andere voor om vakantiewoningen te gaan bou wen. Op zich was dat een doorbraak in ons beleid. Een tijdje geleden zou dat ondenkbaar zijn geweest. De landbouwproblematiek hangt met andere woorden ook nauw samen met een mentaliteitsverandering die moet plaatsvinden. Toen u in de politiek begon lag dat anders... Zeker. Eind jaren zestig, begin jaren zeventig - ik zat in het dagelijks bestuur van de PvdA, werd in '74 lid van de gemeenteraad in Vlissingen en in '78 wethou der van die stad - leefden we in een tijd dat de bomen tot de hemel leken te groeien. Het Sloegebied werd in één keer uitgelegd en veel partijen spraken al over de verwezenlijking van Sloe II. Dat komt makkelijk vol, zei men. Niet dus. Nog los van alle landschappelijke en milieuproblemen die daaraan kleefden, bleek later. Ik ben twee jaar bezig geweest met de sanering van het grondbedrijf: kosten 74 miljoen gulden. Ik bedoel maar. In de jaren tachtig lazerde de boel in elkaar en begin jaren negentig ook. We hebben nu het tij mee, ofschoon de inflatie stijgt. Om de zaak gezond te houden moeten er keuzes worden gemaakt Hebben we gedaan. Er ligt een strategische visie. Ik zeg ook altijd tegen critici: als je een soort plattelands- stad wil blijven en de mogelijkheden om te groeien afsluit, dan heeft dat voordelen maar ook nadelen. Accepteer dan dat je bijvoorbeeld voor de opera naar Antwerpen moet. Na de opening van de tunnel ben je zelfs zo in Gent. Geweldig toch? Zeeuws-Vlamingen zijn daar allang aan gewend Dat klopt. Die gaan naar het ziekenhuis in Brugge. De voornaamste reden daarvoor is overigens dat je daar geen wachtlijsten hebt. Moet Zeeland eigenlijk wel hetzelfde voorzieningenni veau nastreven als elders? Dat kan niet, denk ik. En ik vind dat persoonlijk ook geen ramp, maar het vereist beheerst beleid. Maar zou Zeeland niet gebaat zijn bij een universi teit? En dan niet in de traditionele zin, maar je zou kunnen denken aan dependances van Amerikaanse universiteiten? Ach, voor zover ik daar over kan en mag oordelen: ze doen op de hogeschool verschrikkelijk hun best. Is het niet jammer en onverstandig datje de Zeeuwse jongeren de randstad injaagt? Waarom? Je kan in een provincie met een kleine vier honderdduizend inwoners nu eenmaal geen universi teit runnen... Het belang van hoogwaardige opleidingen en hoog opgeleide Zeeuwen om de economie en het bestuurlijk niveau te stimuleren valt toch niet te ontkennen? Absoluut. Er zullen dus ook jongeren van buiten Zeeland hiernaartoe moeten komen. Als we maar interessante banen kunnen bieden. En dat gaat de goede kant op. Ik word nu al benaderd door studenten logistiek vanwege de containerterminal. Die zien dat Vlissingen ook leuke cafés heeft en een mooi strand. Die willen hier best blijven. De containerterminal van Hessenatie biedt over pakweg vijf, zes jaar aan achthonderd men sen werk, waarvan een kwart op hbo en universitair niveau. Vergeet bovendien niet dat Zeeland op dit moment achttienduizend pendelaars telt. Er is hier dus heus wel wat te halen. Die imago-campagne voor Zeeland is dus eigenlijk overbodig? Met die campagne willen we vooral bedrijven trekken. Internationaal gezien is die echter niet nodig. Als ik naar Florida of all places ga weet iedereen waar Vlissingen en Terneuzen voor staan. We zijn de twee de forest product-haven van West-Europa en ook in de papierwereld hoef je niets uit te leggen. De nieuwe bedrijven moeten uit de randstad komen. Bedrijven die daar om de een of andere reden in de knel zitten. 23 Zeeuws Tijdschrift 2001/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 25