NST- EN VLIEGWERK Liefhebber gaat in Zeeland j op kunstonderzoek uit. Soms vergezeld door Kunstkenner. Ook Voorganger doet een duit ini het zakje. Op het laatst is Jan 'Ham' Hoet even van de partij. André van der Veeke i Het dorp is bekend van een VPRO tv-documentaire. Alle huisjes ingebed in veel groen. Tastbare eeuwig heid kortom. Er is een modern terras achter de kerk. Kunstkenner en ik geven de voorkeur aan een ander terras: twee stoelen bij de dorpskruidenier. We eten ijs, loeren naar de kerk en naar de stilte. De eigenares van het winkeltje heeft ons het adres gegeven, waar we de sleutel van de kerk kunnen ophalen. Beheerder wil wel even mee lopen. 'Komen jullie als koper?' vraagt hij. Het gebouw van rode baksteen is bijna een eeuw oud. Onder het parapludak blijkt het kerkmeubilair weggehaald. De banken staan waarschijnlijk bij de dorpelingen thuis. Beheerder is een vlotte prater en schetst de situatie. 'Er waren op het laatst nog 18 belij dende katholieken over die aansluiting zochten bij kerkvolk elders. Sindsdien staat het kerkgebouw leeg. Wat moeten we ermee? Er mag van het bisdom geen casino in, geen discotheek. Maar wat dan wel? Mensen van het Vlaanderen Festival zijn hier geweest om de ruimte te keuren voor een concert of tentoon stelling. Ze waren teleurgesteld, haakten af. Te excen trisch gelegen. Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen dreigt een uithoek te worden. Zeker als straks de veerdienst opgeheven wordt.' Ik laat me afleiden door wat er nog rest aan kerke lijk meubilair. Twee altaren, een doopvont en een soort stenen kast. Het hoofdaltaar is aan de voorzijde voorzien van een bronzen reliëf. Ik wandel er naar toe en bekijk de scène op de plaat. Het laatste avondmaal. Jezus in innige omhelzing met zijn favoriete apostel. Het altaar is indrukwekkend compact. Een enorme plaat natuursteen op een gemetseld onderstuk. 'Dat is van Niel Steenbergen, dat brons. Fraai hè, die primitieve uitvoering, doet een beetje middel- 28 Zeeuws Tijdschrift 2001/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 30