heet wethouder Dikhout ons welkom. Daarna komt Voorganger in actie. Terwijl ik mijn ogen even sluit denk ik: dit is religie. De leden van de Vrijgemaakte Grensverleggende Gemeente zijn bijeen. Voorganger- stelt vragen - met stevig metafysische galm- aan panel kunstenaars. Kunstkenner is ook aanwezig. Hij heeft flink wat gedronken, maar daar is niks van te merken. Hij komt traag op gang en wordt gaandeweg steeds dwingender in zijn uitspraken. De diaprojector is 37 jaar oud en moeilijk te bedie nen. Uiteindelijk verschijnt een lichtbeeld van een schilderij met een roos. De discussie gaat onmiddel lijk over gelaagdheid, over organische vormen. 'Zoals hij in zijn witte kwetsbaarheid vanuit een gelaagde ruimte tevoorschijn komt, hoe heb je dat als kunstenaar ei-varen?' luidt de vraag van Voorganger. Nieuwe bezoekers nemen een rij achter me plaats en laten hun kind rondrennen. Het slaakt kreten en port in ruggen, ook in de mijne. Het onzegbare laten zien, is een wens van een van de schilders. Mijn god, denk ik, heb ik dat cliché een tijdje geleden zelf ook niet gelanceerd. Een verlegen maar toch ook nukkig Belgisch kunstenaresje begint over de vrijheid van de kunst en over hoe slecht ze begrepen wordt. Vervolgens zien we een fragment van haar videofilm over drijvende bladeren. Om de span ning niet onnodig op te voeren ontbreekt het geluid. Waar sta ik in het volledige verhaal van de schepping, vraagt de maakster zich af. Jonge Zeeuwse schilder toont portret van Maria Magdalena. Het is een soort masker met lege ogen. Druipende vlakken duiden op de stroom van de tijd. Dit was een eerste bijeenkomst van wat een reeks van ontmoetingen moet worden. We zijn voorzichtig begonnen, zegt Initiatiefneemster. Deze keer mocht het publiek nog niks zeggen. IV Uitgeverij maakt het de lezer gemakkelijk door een compilatie van de dagboeken van Warren uit te geven: Om het behoud der eenzaamheid. Komt voor mij te laat. Warren heeft ooit een dun boekje geschreven waarin hij het dagboek op de troon van het literaire konink rijk plaatste. Ik vond en vind dat nogal overdreven, tenzij het bedoeld was om de verkoop van zijn dag boeken te stimuleren. Wat is er toch zo vreemd aan die dagboeken van Warren? Ze trekken aan en stoten af. Er staan alle daagse, lullige opmerkingen in, maar ook scherpe notities (niemand schrijft over duiven zoals hij), inte ressante interpretaties, aandoenlijke bekentenissen, maar tegelijk hangt er over het werk een sluier van 30 Zeeuws Tijdschrift 2001/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 32