Signalementen Derde verbeterde druk uit 2000. Verbeterd is het zeker. Dit boek geeft, omdat het volledig op Duitse bronnen is gefundeerd, een totaal andere kijk op een in recordtijd gebouwde aaneengesloten reusachtige keten van vesting werken. In vrijwel alle publicaties die over WO II gaan wordt aan de Atlantikwall zijdelings aandacht besteed. Bij Valkenisse ligt nog een vrijwel compleet gedeelte! J. Buurman e.a, Vroegmiddeleeuwse ringwalburgen in Zeeland. Prachtig boek dat deze vestingwerken, uniek voor Zeeland, van vrijwel alle zijden belicht. J.H. Kluiver, De souvereine en independente Staat Zeeland Schitterend te lezen hoe de Zeeuwse gedeputeerde Johan de Knuyt de onderhandelingen tot de Vrede van Munster tussen 1645 en 1648 heeft weten te traineren. Zeeland wilde aansluiting met de zuidelijke Nederlanden: een groot Zeeuwse gedachte. L.C.J. Goldschmitz-Wielinga e.a., Verdronken land. Valkenisse en Keizershoofd. Archeologisch en historisch onderzoek van een verdronken stukje Zuid-Beveland Op een heldere en overzichtelijke manier wordt de Zeeuwse geschiedenis van een willekeurig dorp en dito vestingwerk gepresenteerd. Jammer dat Valkenisse enkel voor wetenschappelijk onderzoek te bezoeken is. Dit boek maakt echter veel goed. Na lezing krijg je het gevoel op die plaatsen geweest te zijn. O samenstelling Robbert Jan Swiers Adrie de Kraker en Willy Bauwens, Polders en Waterschappen in het Hulsterambacht - de geschiedenis van zeedijken, vooroever, binnenwater, wegen en van de bestuurlijke organisatie van de waterschappen in het voor malige Hulsterambacht tussen 1600 en 1999. Terneuzen: Waterschap Zeeuws-Vlaanderen, 2000. isbn 90 90141 96 o, 304 p., ongeveer 180 afb., 25 x 35 cm, geb., 85. Met het fuseren van waterschappen is de wens gekomen de geschiedenis van deze oude instellingen aan het papier toe te vertrouwen. Waterschappen zijn sinds de Tweede Wereldoorlog in rap tempo samengevoegd. In heel Nederland waren er eind 2000 nog 57 en in Zeeland zijn dat er nu twee, het Waterschap Zeeuwse Eilanden boven de Westerschelde en Waterschap Zeeuws-Vlaanderen onder de Westerschelde. Waterschap Het Hulsterambacht is met ingang van 1 januari 1999 opgeheven. Al in 1996 was besloten dat er een boek moest verschijnen en dat moest niet, zoals de laatste dijkgraaf van dit waterschap IC. J. A. baron Collot d'Escury het noemde, 'een praatje bij een plaatje' zijn. De beide auteurs hadden de wens te kennen gegeven het boek historische diepgang te willen geven. Het resultaat is een kloek boek, zowel wat de omvang betreft als het aantal pagina's. Voor dit boek is bronnenonder zoek gepleegd, waardoor nieuwe gegevens over de geschiedenis van Oost Zeeuws-Vlaanderen beschik baar kwamen. Bijzonder aardig is het in kleur opne men van vrijwel alle zeventiende-eeuwse kaarten van de parochies en de grotere polders. Dat geeft het boek zeker meerwaarde. Minder gelukkig vind ik de kwali teit van de recente foto's, vaak genomen door een van de auteurs. Het inhuren van een professionele foto graafhad het boek nog fraaier gemaakt. Toch is dit boek een aanwinst voor de boekenkast van eenieder die de (waterstaatkundige) geschiedenis van Oost Zeeuws-Vlaanderen een warm hart toedraagt. Jeanine Dekker e.a. (red.): Zeeland io(o. Het Zeeuws Genootschap: erfgoed in beweging. Middelburg: Het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, 2000. issn 0927 1279, 56 p., ongeveer 45 afb. (fc), 17,5 x 25 cm, geniet, niet in de losse verkoop. Vier keer per jaar verschijnt het tijdschrift Zeeland, een periodiek van Het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Het blad is merendeels gevuld met artikelen over uiteenlopende onderwerpen van de Zeeuwse geschiedenis, met een enkele keer een uit stapje naar de natuurhistorie, de historische geografie en meer actuele onderwerpen. Normaliter geen reden 38 Zeeuws Tijdschrift 2001/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 40