om er in deze rubriek aandacht aan te besteden, want er verschijnen per slot van rekening wel meer perio dieken. Het jubileumnummer is echter gewijd aan de collectie van het Genootschap en die is werkelijk opzienbarend te noemen. De meeste mensen weten niet dat het Genootschap een grote collectie oudheden bezit en nog minder mensen weten dat meer dan 75 procent van de voorwerpen die in het Zeeuws Museum zijn opgesteld of zich daar in depot bevinden, van het Genootschap zijn. Kennelijk wil het Genootschap aan deze onwetendheid een einde maken, want nummer 10 is geheel gevuld met verhalen van de conservatoren van de verschillende collecties. Om er enkele te noemen: archeologie, penningen en munten, de toch wel meer bekende Zelandia Illustrata, fossielen, dieren op sterk water, oude boeken enzovoorts. Het vraagt om meer, dit summiere overzicht, tergend intrigerend gepresen teerd in ten dele full-colour afbeeldingen. Het wordt hoog tijd dat het genootschap met een publicatie komt die de verzamelingen recht doet. A. van der Moer, De Luitenant-Admirael-Generael. Een beknopte levensbeschrijving van Michiel Adnaenszoon de Ruyter. Franeker, 2000. isbn 90 5194 201 x, 94 p., ongeveer 28 afb. (z-w), 17 x 26 cm, gel., 29,50. De feiten over Michiel de Ruyter zijn inmiddels wel bekend, onder meer door de uitmuntende biografie van Ronald Prud'homme van Reine Rechterhand van Nederland. Biografie van Michiel Adnaenszoon de Ruyter, uit 1996. Het boek van Van der Moer over De Ruyter kan, zoals de omslag vermeldt, enkel in kort bestek een beeld geven van leven en werk. Dat doet hij in een aar dige verteltrant, zonder al teveel opsmuk en met een dosis humor. Het verhaal is bekend, maar het blijft fascinerend om te lezen hoe de lastige Vlissingse zoon van een bierdrager zich vanaf zijn elfde jaar op zee ontwikkelde tot de held die we uit de boekjes kennen. In Michiel moet een bijzonder leergierig kind schuil hebben gegaan. Een kind, bovendien, dat zijn talenten volop heeft weten te ontplooien, onder meer door zelf studie. Ook moet niet worden vergeten dat hogere func ties in de zeventiende eeuw toch eigenlijk waren voor behouden aan al dan niet verarmde adel en de hogere burgerij. Om daar bij te kunnen komen moest je toch wel wat in huis hebben. En dat had Michiel. Zijn richt snoer voor zijn latere leven kan worden afgeleid van een zin uit zijn brief aan de Zeeuwse Admiraliteit, op zijn eerste missie als schout-bij-nacht: 'Iele sal mij als een heerlyck Capeteijn in mijn harte gedraghen, in de hoope dat Godt het werek daer wij om uet sijn gesonden sal segenen, tot heere van ons lieve Vaderlandt.' Als Zeeuw hield hij moeite met de 'h'. Van der Moer heeft een heel aardig boekje geschreven over de Vlissinger. J. P. B. Zuurdeeg, Het hof te Sint-Maartensdijk, het slot van de Oranjes en hun voorzaten. Tholen, 2000. 23 afb. (z-w en fc), 15 x 21 cm, niet in de losse verkoop. Een boekje met de geschiedenis van een voormalig kasteel en zijn bewoners, uitgegeven ter gelegenheid van de onthulling van een kunstwerk. Misschien niet de meest gebruikelijke volgorde. In een wat stugge, maar heldere verteltrant geeft gemeentearchivaris Zuurdeeg de geschiedenis weer van het kasteel van de heren van Sint-Maartensdijk. De belangrijkste eigena ren van het kasteel waren de heren van Borssele, voor al Frank van Borssele met zijn echtgenote Jacoba van Beieren. Van het kasteel rest weinig meer dan de grach ten die het voormalige slot markeren. In de jaren zestig zijn opgravingen uitgevoerd, omdat er een plan bestond het kasteelterrein met een woning en paarde- stallen te bebouwen, wat ook gebeurde nadien. In de vijftiende eeuw kende het slot zijn glorietijd. De pren ten uit de zestiende en zeventiende eeuw van het slot zijn daar stille getuigen van. Het boekje staat vol met aardige wetenswaardigheden. Een fraaie graftombe van Floris van Borssele en zijn echtgenote Olda van Bergen, waarvan nog een afbeelding bestaat, is in de Bataafse Tijd vernield en nog weer later verdwenen. 39 Zeeuws Tijdschrift 2001/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 41