;;.-K!?Ws6*É V.l.n.r. jan Toorop, Gertrud Flersheim, Ernst Flersheim en Jakob Nussbaum op de veranda van het Strandhotel te Domburg, 1908. Foto KB Den Haag. bekende kantonrechter en Beckmann-verzamelaar Ernst Levi tot de vele huisvrienden. In 1904 legde Nussbaum Martin en Florence Flersheim met hun zoons Herbert en Friedrich op doek vast. Martin Flersheim was naast verzamelaar en maecenas bestuurslid van tal van museum- en kunstverenigingen. Ernst en Gertrud Flersheim woonden vanaf 1897 in de Myliusstrasse 32, in het huis dat tot haar dood van Robert Schumanns weduwe, de componiste en pianiste Clara Wieck was geweest. 7 Om zijn kunstverzameling meer recht te doen, liet Ernst Flersheim het in 1913 verbouwen. Werken van Duitse kunstenaars vormden het grootste deel van zijn verzameling, daarnaast beza ten zijn vrouw en hij een collectie buitenlandse kunst waarin tekeningen, etsen en schilderijen van Jan Toorop een belangrijke plaats innamen. In 1908 logeerde het echtpaar Flersheim voor het eerst in Domburg. Domburg 1908 Naast de familie Goldschmidt uit Frankfurt - eveneens een begrip in de wereld van Duitse kunstverzamelaars - stonden de Flersheims met in totaal 6 personen (familie en bediening), als 'Aangekomen Vreemdelingen' in het Domburgsch Badnieuws van n juli 1908 genoteerd. De familie bestond uit beide ouders, hun zoon Hans (1894) en hun dochters Edith (1895) en Margarete (1904). Zij logeerden in het Strandhotel, hetzelfde hotel waarin Piet Mondriaan twee maanden later zijn intrek O zou nemen voor zijn eerste bezoek aan de badplaats. Tijdens het natte en koude zomerseizoen van 1908 leek het extra druk in Domburg. Jan Toorop, die tussen 1903 en 1922 bijna jaarlijks naar Domburg kwam, was al vroeg gearriveerd met zijn vrouw Annie en dochter Charley. De latere kunstverzamelaar en antroposofe Marie Tak van Poortvliet betrok in juli villa Loverendale naast het Badhotel, de schilderes Jacoba van Heemskerck volgde haar daarheen, de beeldhouwster Saar de Swart had met haar vriendin Emilie van Kerckhoff onderdak gevonden in Hotel Het Schuttershof en violist en schilder Kees Spoor logeerde met vrouw en kinderen in Pension Klein Duinoord. Enkele namen van Duitse koninklijke gasten en vele namen van vermogende en kunstmin nende Duitse families sierden de badgastenlijsten van dat jaar. Een kleine greep: prinses Marie van Sachsen- Meiningen uit Berchtesgaden en de groothertog en groothertogin van Mecklenburg-Schwerin uit Schwerin verbleven in Domburg, de Sommerhoffs uit Frankfurt natuurlijk, de families Warburg en Oberbürgermeister Adickes eveneens uit Frankfurt, de familie von Maassen uit Brühl, de families Flechtheim en Löwenstein uit Keulen, de families Senator Achelis en Bürgermeister Marcus uit Bremen, de familie von Beckerath uit Crefeld en Ludwig Beer uit Berlijn. 9 In augustus 1908 hadden allerlei festiviteiten plaats ter ere van de zeventigste verjaardag van Domburgs befaamde kuurarts Johann Georg Mezger (1838-1909), die vanaf 1887 de zomers in Domburg doorbracht en steeds door vele patiënten werd gevolgd. Het was de laatste keer dat men 'dokter Mezger' in levende lijve zag. Aan het begin van het volgende jaar stierf de geliefde arts in Parijs. Zijn dood had zijn weerslag op het Dom burgs badgastenpatroon en op de plaatselijke bevolking voor wie de van elders komende bezoekers een belang rijke bron van inkomsten vormden. De adellijke gasten bleven weg, maar een deel van de vermogende Duitse families bleef komen. 10 43 Zeeuws Tijdschrift 2001/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 45