Huwelijksfoto van Edith Flersheim en Georg Eberstadt, Frankfurt a/M.p 1920, particuliere collectie. Rechts op de foto is een deel van Toorops Gebed voor de maaltijd te zien. De jaren twintig waren globaal gezien een vreemde mengeling van hoop en cynisme, armoede en rijkdom, politieke spanningen en technisch-economische ver nieuwing. De westerse cultuur verloor haar houvast, naast het expressionisme kreeg het experiment een steeds grotere plaats in de literatuur en schilderkunst. Russische kunstenaars zochten hun heil in Frankrijk, Amerikaanse invloeden deden zich gelden in Europa. De in vele opzichten Roaring Twenties zouden ten onder gaan in de Krach van 1929. Een massale werke loosheid, sociaal-cultureel verval en steeds verdergaan de politisering tekenden de jaren dertig. Fascisme en nationaal-socialisme staken de kop op, Duitsland - nog maar nauwelijks bijgekomen van de malaise van begin jaren twintig - ging op weg naar concentra tiekampen en jodenvervolgingen. 39 1936/1937 Op 30 januari 1933 beëdigde rijkspresident Von Hindenburg Adolf Hitler als rijkskanselier. Al gauw werden constitutionele grondrechten opgeheven 'ter bescherming van het Duitse volk' en na de Rijksdag brand van 27 februari 1933 'ter bescherming van volk en staat'. In maart werd na de parlementsverkiezingen de zogenaamde machtigingswet ingesteld waarbij de wetgevende macht op de uitvoerende macht overging; de wet 'tot sanering van de ambtenarenstand', bedoeld om politiek verdachte en 'niet-arische' ambtenaren te ontslaan, volgde in april. Politieke tegenstanders ver dwenen in concentratiekampen, joodse zaken werden geboycot. Op 10 mei 1933 verbrandden nazi-studenten een enorme stapel 'entartete' boeken in Berlijn en andere steden. Voor de beeldende kunst dreigde een zelfde zuivering. Diverse kunstverzamelaars brachten hun 'entartete' kunst in het buitenland of op schuil plaatsen in veiligheid. De stroom politieke vluchtelingen uit Duitsland, onder wie veel intellectuelen, begon op gang te komen. De NSDAP werd in december 1933 de staatspartij en toen Von Hindenburg in augustus 1934 stierf, nam Hitier ook zijn ambt op zich. Het moet vrij gauw dui delijk zijn geweest dat de maatregelen in het kader van de 'gelijkschakeling' - het onder Nazi-gezag brengen van het maatschappelijke leven - stuk voor stuk terreur daden waren, maar intussen verbeterde de economi sche toestand in sommige opzichten wel, onder meer 49 Zeeuws Tijdschrift 2001/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 51