CHRONOLOGIE 1862 Ernst Flersheim wordt op 13 juli in Frankfurt am Main 1943 geboren, als de middelste van de drie kinderen van Louis en Gitta Flersheim-Fürth (broer Martin 1856; zusje Alice 1866). Ernst Flersheim wordt in de familiefirma Flersheim- Hess opgenomen. 1944 Huwelijk van Ernst Flersheim met Gertrud von Mayer. 1947 In dit jaar krijgen Martin en Ernst Flersheim de leiding over het familiebedrijf. Zoon Hans geboren. Dochter Edith geboren. 1952 De Flersheims verhuizen naar de Myliusstrasse 32. Dochter Margarete geboren. 1955 Omstreeks nu leert de familie Jan Toorop kennen. 1905/1906 Toorop tekent Edith, en tussen 1905 en 1911 ook Ernst Flersheim. De Flersheims logeren in Domburg, in het Strandhotel. Nauwe contacten met Toorop. Jakob Nussbaum komt vanuit Noordwijk op bezoek. Toorop verblijft eind november/begin december enkele dagen in Frankfurt, zoals vaker in deze jaren. Tweede bezoek van de Flersheims aan Domburg, ver- 1956 blijven weer in het Strandhotel. Zien Toorop regelmatig. Deze schenkt Edith Flersheim een droge naald-afdruk van 't Lezend meisje uit 1898. Edith Flersheim trouwt met Georg Eberstadt. Margarete Flersheim trouwt met Rudolf Wertheim. Overlijden Jan Toorop. 1962 Derde bezoek van de Flersheims aan Domburg, logeren 1992 in Zee en Duin, onderdeel van Pension Golfzicht van de 1998 familie De Pagter-Provoost. Overlijden Hans Flersheim. Overlijden Martin Flersheim. Het bedrijf wordt 'arisiert'. Ernst en Gertrud Flersheim ontvluchten Frankfurt. Edith en Georg Eberstadt emigre ren naar Engeland en Margarete en Rudolf Wertheim naar Brussel. 1999 Overlijden Alice Flersheim. Ernst en Gertrud Flersheim laten zich in maart in Amsterdam inschrijven. Een groot deel van hun kunstcollectie, Duitse kunstenaars betreffend, wordt in mei in Duitsland geveild. De niet verkochte werken worden opgeslagen bij een expediteurs- bedrijf in Frankfurt, waar de werken van niet-Duitse kunstenaars die zich nog in de collectie bevonden recht- 2000 streeks naar toe waren gegaan. In deze jaren reizen de Flersheims regelmatig tussen Frankfurt en Amsterdam heen en weer, zij bezoeken Domburg waarschijnlijk nog een enkele maal en Brussel meermalen. De opgeslagen kunstwerken van de familie worden waarschijnlijk dit jaar samen met de overige achterge bleven bezittingen als joods vermogen in beslag geno men, de firma wordt bij executie verkocht. Omstreeks nu zet Ernst Flersheim zijn herinneringen 2001 in Brussel op papier. mei De Duitsers vallen Nederland en vervolgens België binnen. Margarete berooft zich van het leven, haar man en zoontje worden later in Zuid-Frankrijk opgepakt en in Auschwitz omgebracht. 1877 1892 1894 1895 1897 1904 1905 1908 1910 1911 1920 1927 1928 1930 1933 1935 1936 1937 1938 1939 1940 Gertrud Flersheim stuurt vanuit Amsterdam een reproductie van Godsvertrouwen als huwelijkscadeau aan Adriana de Pagter en Jacob Adriaanse in Domburg. Bij een razzia in Amsterdam, worden Ernst en Gertrud Flersheim opgepakt en naar kamp Westerbork gestuurd. Ernst en Gertrud Flersheim komen om in Bergen-Belsen. Edith Eberstadt stelt twee lijsten met door de Gestapo geconfisqueerde en verkochte bezittingen van de familie op. De Eberstadts dienen een verzoek tot Wiedergut- machung in Duitsland in. Edith Eberstadt hoort dat de tekening Godsvertrouwen (1907) zich in Museum Boijmans in Rotterdam bevindt, augustus De Wiedergutmachungskammer van het Land gericht in Frankfurt am Main veroordeelt de Stichting Museum Boijmans Van Beuningen tot teruggave van Godsvertrouwen en gaat daarom zelf niet tot schadever goeding over. De juridisch adviseur van de gemeente Rotterdam concludeert dat de uitspraak van de Kammer geen rechtsgrond bezit in Nederland, daarvoor is volgens hem de goedkeuring van een Nederlandse rechter nodig. Die wordt niet aangevraagd. januari De Wiedergutmachungskammer van het Land gericht in Frankfurt am Main keurt het verzoek om schadevergoeding voor de kunstvoorwerpen aan de erf gename Flersheim toe. Onder de uitgekeerde 47.950 dm is een bedrag van 3.000 dm voor De Theems en eenzelfde bedrag voor Gebed voor de maaltijd. Overlijden Georg Eberstadt. Overlijden Edith Eberstadt. Walter Eberstadt, bankier in New York, ontdekt dat De Theems bij London Bridge (1885) zich evenals Godsvertrouwen in Museum Boijmans van Beuningen bevindt en dat Gebed voor de maaltijd (1907) in het Zeeuws Museum in Middelburg hangt. In december dient hij een claim voor de eerste twee werken in bij het museum en de gelijknamige Stichting, januari Eberstadt dient een claim voor Gebed voor de maaltijd in bij het Zeeuws Museum. Na een onderzoek door de historicus Bonke wijst het College van B W van Rotterdam de claim voor De Theems in november af. Eberstadt slaat in december een voorstel van de Stichting Museum Boijmans Van Beuningen tot een bruikleen voor het leven van Godsvertrouwen af. mei De Commissie Museale Gedragslijn is van oordeel dat het Zeeuws Museum niet onjuist handelde door een verzoek om teruggave van Gebed voor de Maaltijd niet in te willigen, maar dat gezien de herkomst van het schilderij gezocht moest worden naar 'mogelijke alter natieve redelijke en billijke oplossingen die recht doen aan het grote emotionele belang van de verzoeker ener zijds en het grote collectiebelang anderzijds'. Eberstadt verklaart zich bereid tot een schikking. De Zeeuwse Museumstichting en Eberstadt zwijgen wat Gebed voor de maaltijd betreft en de bestuursleden van de Stichting Museum Boijmans Van Beuningen kunnen het onderling niet eens worden over de terug gave van Godsvertrouwen.

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 59