Klassiekerkoning Wielrenner Jan Raas (Heinkenszand, 8 november 1952) reed als aspirant zijn eerste wedstijd op 10 augustus 1968 (Ronde van Waarde). Op 27 mei 1985 stapte hij voor het laatst op de racefiets in de Ronde van Hansweert. Daar tussenin boekte hij in totaal 212 overwinningen, waarvan 157 als prof. Zijn palmerés is ronduit indrukwekkend. Zijn belangrijkste zeges: 10 etappes in de Tour de France wereldkampioen op de weg (1979) 5 maal winnaar Amstel Goldrace (1977, 1978, 1979, 1980, 1982) 3 maal nationaal kampioen op de weg (1976, 1983, 1984) 2 maal winnaar Grote Herfstprijs (1978,1981) 2 maal winnaar Ronde van Vlaanderen (1979,1983) winnaar Milaan-San Remo (1977) winnaar Parijs Brussel (1978) winnaar Ronde van Nederland (1979) winnaar Omloop Het volk (1981) winnaar Gent-Wevelgem (1981) winnaar Parijs-Roubaix (1982) Met zijn in totaal 15 overwinningen in wielerklassiekers is hij ook dé klassiekerkoning van Nederland. In het klassiekerklassement van de eeuw neemt hij de vier de plaats in, na Vlaamse grootheden als Merckx, Van Looy en De Vlaminck. In 1979 werd hij uitgeroepen tot Sportman van het Jaar en in 1986 werd hij onder scheiden als ridder in de Orde van Oranje Nassau. Eerder dit jaar werd hij verkozen tot Zeeuwse sporter van de eeuw. Hij liet daarmee 19 andere Zeeuwse sporters achter zich onder wie andere wielrenners als Jo de Roo, Cees Priem en Keetie van Oosten-Hage, voetbalgrootheden als Frans de Munck, Wim van Hanegem en Dannie Blind, atlete Hls Vader en korf baller Dennis Voshart. De prijs werd hem op n mei uitgereikt in Terneuzen tijdens een sportgala van de Zeeuwse Sportraad: Night of the Sports 2001. dagbladen, Elsevier, noem maar op. Internet is ook een uitkomst: nu kan ik zelfs alle Nederlandse kranten lezen.' Heeft hij weieens aan iets anders gedacht? 'Wat dan: bij een wielerbond ofzo? Absoluut niet. Alle dagen op kantoor, nee dat niet. En dan wordt je Bobo, dat is toch niets voor mij?' Hij wil ook absoluut niet weg uit Zeeland. 'Voor geen goud, dat staat vast', zegt hij met stemverheffing. 'Zelfs niet naar België, hoewel ik daar zeer graag kom. We zijn niet voor niets van Vlaamse komaf.' Bourgondisch leven Hij zegt het altijd zo: 's-Heerenhoek is een Vlaamse enclave in Zeeland, het lijkt er ontiegelijk veel op. Een beetje Bourgondisch en dat staat mij verschrikkelijk aan: ik eet graag lekker, ik drink met genoegen een goed glas wijn, ik lust grif een biertje, ik ga kaarten met de mannen in het stamcafeetje, ik bezoek de voet bal. Dat heb ik vroeger allemaal gemist. Maar ik moet je zeggen: dat went snel, daar heb ik geen moeite mee hoor.' Weer die grijns. Verhuizen naar België heeft hij heel even overwogen in de eerste jaren van zijn wie- Ierloopbaan, toen de verdiensten niet echt vet waren. 'Dat was snel over. Eigenlijk was het in vier woorden beslist: ik ga niet weg, zei de vrouw ook. Punt uit.' 's-Heerenhoek bleek ook de ideale plaats om te vertoeven tussen de wedstrijden door en om te trainen. Dat was in België wel anders geweest, weet Raas. 'Daar was je een soort afgod geweest, een idool. Ze zouden de deur plat hebben gelopen, je huis hebben opgeschil derd en volgehangen, noem maar op. Dat was hier allemaal niet, ze lieten mij met rust en dat was erg belangrijk. Er was wel een supportersclub hier en die hadden één keer per jaar een avondje. Daar ging ik naar toe en dat was het. Zij gingen wel met bussen naar grote wedstrijden, maar stonden niet massaal aan mijn deur. En dat was niet het stugge van Zeeuwen, maar het nuchtere, het gewone. Dat mag ik zeer, zo ben ik zelf ook.' Nuchter of niet, Jan Raas vond het wel mooi dat hij onlangs tot Zeeuwse sporter van de eeuw werd gekozen. Hij zegt er niet wakker van te hebben gele gen maar hij was zichtbaar onder de indruk. Dat zal hij niet gemakkelijk toegeven. Er valt een stilte, voor het eerst in het gesprek. 'Toen ik al die nominaties hoorde dacht ik: dat zal wel een voetballer worden; dat is immers de populairste sport. Dat ik als wielrenner werd gekozen, vond ik een verrassing. Het is wel een eer en een erkenning voor je prestaties.' Jan Raas was dus ontroerd? Hij aarzelt: 'Dat is niet het goede woord. Geroerd, gestreeld? Ik weet het juiste woord niet. Ik zal het nog eens opzoeken. Nog koffie?' 8 Zeeuws Tijdschrift 2001/5

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 10