provincie. We leefden voor honderd procent van subsi die: een karig budget waar we in de praktijk niets over te vertellen hadden. Dat was de situatie, niet meer en niet minder. Leuke job, zeg. Wasje daarvoor helemaal uit de Randstad gekomen? Ik dacht heel simpel. Ze bakken daar in Zeeland ook brood, laat ik het drie jaar proberen. En ik hield en houd wel van een beetje avontuur. Als kleine jongen was ik al een vrijbuiter, ging ik in mijn eentje naar Schotland en zo. Een collega die naar Sas van Gent was vertrok ken, attendeerde me op een advertentie in de PZC. Ze vroegen een sportconsulent, een baan die me op het lijf was geschreven. In Voorburg werkte ik voor de gemeentelijke Sport en Recreatie en had ik de nodige aanvullende opleidingen gedaan. En heel geleidelijk ben je de zaak in Zeeland gaan opbouwen? Ik merkte al snel dat er grote behoefte was aan sport- specifieke deskundigheid. Dus ik ben sportopleidingen gaan opzetten en wat later sport recreatie-acties als Trim je Fit gaan ontwikkelen. Van lieverlede groeide onze organisatie uit van twee naar vier man en ik zag nog veel meer mogelijkheden voor expansie... De Sportraad is uiteindelijk een zelfstandige, bedrijfs matig opererende organisatie geworden. Hoe is dat proces verlopen? Eind jaren tachtig ging de toenmalige directeur met ziekteverlof en mocht ik zijn functie overnemen. Dit was voor mij de kans om het roer om te gooien. De weg naar zelfstandigheid in te slaan, me bezig te gaan hou den met sponsoring en samenwerking met bedrijven te zoeken, zodat we echt uitvoerend aan de slag konden. Dat is uiteraard niet van de een op de andere dag gere aliseerd. Het duurde al met al vier jaar en ik moet eer lijk bekennen dat we ook een beetje geluk hebben gehad. Want? In die tijd verdwenen alle raden van het opbouworgaan. Wij hebben het als enige overleefd. Onder meer omdat ik me met steun van de provincie heb ingelaten met een project om het vormingscentrum in Arnemuiden om te bouwen tot sportcentrum voor gehandicapten en zodoende mijn ideeën voor, laten we zeggen, een sportraad nieuwe stijl kon profileren. De provincie reageerde enthousiast? Nou en of. Mijn plannen werden met applaus begroet. Sterker, men zag ons als voorbeeld voor andere orga nisaties. Wat wil je nog meer? Ik kreeg de beschikking over een klein eigen budget en mocht mijn gang gaan. Ja, in het begin was het even pijn lijden. We hebben echt gevochten als leeuwen... Maar de boel bleef over eind. De Sportraad bestaat nu uit vijftien mensen, ter wijl de provinciale bijdrage (zes ton voor vier jaar) hetzelfde is. Het verschil is alleen dat wij nu zelf geld verdienen met het verzorgen van cursussen voor instellingen en bedrijven en als gevolg daarvan met een begroting van anderhalf miljoen gulden kunnen werken. Intussen is het met dat gehandicaptencentrum niet zo best afgelopen. Toch? Klopt. De provincie heeft er gigantisch veel geld inge pompt, maar tragisch genoeg stonden er de verkeerde mensen aan het roer. De directeur heeft er in korte tijd driemiljoen doorheen gejaagd, terwijl er nul resultaat werd geboekt. Die man is later naar de NS gegaan. En sindsdien loopt er bij wijze van spreken geen trein meer op tijd, hahaha... Nu kunnen we erom lachen maar het was natuurlijk diep triest. Alleen de staat van het gebouw al. Het dak was zo lek als een mandje en het wemelde van het ongedierte. Wij hielden daar in die periode kan toor en hebben alles eigenhandig opgeknapt. Behalve cursussen en opleidingen, begon de Sportraad zich ook naar buiten toe te manifesteren. Onder meer met het Sportgala, dat dit jaar zijn twaalfde editie beleefde. We hebben eerst samen met de VW een sportmaand (mei) van de grond getild. Een groot succes, zeker als je het vergelijkt met de cultuurmaand. We kregen prachtige evaluaties en mochten er de komende drie jaar mee doorgaan. Op het laatste moment is daar echter een stokje voor gestoken omdat ze geld nodig hadden voor een sportaccommodatie in Middelburg. Geloof me, ik ging door de grond. Vreselijk voor al die vrijwilligers die daar maanden en maanden hard aan gewerkt hadden. De provinciale waardering voor de sport viel dus toch wat tegen. Zeker, die was heel matig en is dat eigenlijk nog steeds. Op nationaal niveau is de belangstelling voor sport wél toegenomen en in de meeste andere provincies ook. 10 Zeeuws Tijdschrift 2001/5

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 12