Zeeland is achtergebleven, maar daar gaan we wat aan doen. Vreemd eigenlijk dat Zeeland zo'n achterstand heeft opgelopen. Neem de lijst van topsporters uit Zeeland. Noem ze maar op: Raas, Priem, Van Vossen, Blind. Dan zou je verwachten dat er sprake is van een aardig (top-)sporiklimaat. Zeeland heeft inderdaad geweldige toppers en die zijn uiteraard goed voor ons imago. Het zijn publiekstrek kers, zeker. Maar het enige wat we kunnen doen is zorgen voor een voedingsbodem waarin de sport kan gedijen. Het punt is alleen dat die sporters hun oogst buiten Zeeland binnenhalen. Tot een jaar of achttien kun je hier actief zijn, gaan ze hier naar school, daar na verlaten ze de provincie om zich verder te ontwik kelen. Daarbij komt dat het kader dat topsporters bege leidt zich niet in Zeeland vestigt. Een coach als Michiel Schapers zou hier eenvoudig te weinig te doen hebben. De aanwas van talenten is te gering om je brood te kunnen verdienen. Om dezelfde reden kunnen we hier ook geen sportarts onderhouden. Dat is echt een probleem. De oplossing? Uh... Die is er niet. Je moet gewoon erkennen dat Zeeland een opleidingsprovincie is. En daar is wel beschouwd niks mis mee. Al die vrijwilligers zorgen voor een goed fundament voor een sportklimaat waar talenten zich gedurende korte tijd ontwikkelen om vervolgens hun vleugels uit te slaan en elders te scoren. Op Amerikaanse universiteiten wordt veel aan spori gedaan. Is het een idee om in Zeeland een dependance van zo'n universiteit te vestigen. Dat zou geweldig zijn. Zoiets geeft een gigantische impuls. Dan zou je veel meer mensen in het Zeeuwse houden. Een andere optie is wellicht samenwerking met Vlaanderen. Ga samen een topsportinstituut runnen. Mooi plan. Want als je nou vraagt aan die topsporters waar ze het liefste willen wonen, dan kiezen ze voor Zeeland. Hier hebben ze rust, ruimte en voldoende accommodaties, maar ze kunnen hier niet verder. Zo'n instituut zou daar wel eens verandering in kunnen brengen. Valt er wat dat betreft steun van het bedrijfsleven te verwachten Nee. Bedrijven als Dow hebben een bepaalde filosofie over sport, sponsoring en sportbegeleiding die daar niet bij aansluit. Dow legt het accent op de eigen sportverenigin gen voor het personeel. Heeft Zeeland voldoende sportaccommodatiesIs er hijvoorbeeld een Ijsbaan? Nee. Een wielerbaan? Nee. En die zal er ook nooit komen. Ik ben lang gele den nog wel met een ijsbaan bezig geweest. Medio jaren tachtig was de directeur van een melkfabriek overal in den lande shorttrack-banen aan het bouwen. Ik rook mijn kans en nodigde die man uit, maar zijn eisen waren zo exorbitant. Hij was alleen geïnteres seerd als er in een straal van vijftien kilometer rond de baan honderdduizenden mensen woonden. Net zoveel als in heel Zeeland dus. Wil je Zeeland op de sportkaart zetten, dan zal er wat moeten gebeuren. Bouw een stadion. Organiseer events. Neem Arnhem als voorbeeld. Tien jaar geleden een desolate toe stand. Nu met het Gelredome trekken ze met acts als U2 in twee avonden honderdduizend man! Je hebt gelijk. De Stichting Topsport Rotterdam is nog zo'n voorbeeld. Ze doen het perfect daar, al hebben ze er jaren overgedaan om dat neer te zetten. En vergeet niet dat ze in die stad kunnen rekenen op een heel scala aan sponsors: van hotelketens tot busorganisaties, waar mee ze over heel de wereld een lobby kunnen organise ren om geld te genereren. Dat is in Zeeland onmogelijk. Ik heb onlangs nog met de provincie gesproken over topsportevents, maar dan rolt er een schamel budget uit dat je moet verdelen over tal van evenementen. Van het concours hippique in Nieuwvliet tot de indoor-motor- cross, terwijl ik Zeeland in de vaart der volkeren wil op stoten met een evenement als de Vierdaagse in Nijmegen of de Sneekweek in Friesland. Waarom geen groot Zeeuws skate-event? Daar hebben we alle faciliteiten voor. Nee, iedereen rommelt hier liever maar wat aan op zijn eigen terreintje. Het probleem is: Zeeland is niet één provincie, het zijn er wel vijf of zes. Ter illustratie: toen we hier in n Zeeuws Tijdschrift 2001/5

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 13