Tussen gaa Vlissingen nog die profclub hadden, lag Middelburg in een deuk als Vlissingen verloor. De rivaliteit is zo groot, dat eilanddenken zit er zo diep in. Nog een voor beeld. Ik zat bij het concours hippique in Nieuwvliet. Zegt een bestuurder: 'Mooi hè dit evenement. Maar laten we er in vredesnaam voor zorgen dat het van Zeeuws- Vlaanderen blijft en niet Zeeuws wordt.' Ongelooflijk, denk ik dan. Zo zet je Zeeland dus nooit op de kaart, lukt het je nooit om geld van de rijksoverheid te krijgen. Hetzelfde geldt trouwens voor het accommodatiebeleid. Goes beschikt over schitterende zwemfaciliteiten. Wat gebeurt? Op Walcheren trekken ze dertig miljoen uit voor een nieuw zwembad. Als de mentaliteit daarach ter niet verandert en men niet bereid is de krachten te bundelen, wordt het nooit wat. Zeeland is een paradijs voor liefhebbers van traditio nele sporten. In maar weinig provincies in Nederland wordt er nog zo veel aan oude spelen gedaan als hier. Maar ook in het Zeeuwse begint hun populariteit af te nemen. Jongeren zijn vaak niet meer te porren voor een potje gaaibol of wipschieten. Het is samengevat vechten tegen de bierkaai... Dat klinkt veel te somber. Het oude bolwerk begint wel degelijk scheurtjes te vertonen. Het gaat beter, men wordt hier en daar wakker. Zo liet Middelburg een organisatiebureau van buiten een rapport schrij ven over hun accommodaties, dat is op zich een door braak. De volgende stap is naar de aanbevelingen te handelen: centreer die accommodaties! Verder merk je dat we op een aantal terreinen landelijk een voor trekkersrol vervullen. Ambtenaren van het ministerie komen hier kijken hoe we omgaan met jeugdbeleid en voorlichting. Dat spreekt tot de verbeelding. De toekomst. Hoe ziet de Zeeuwse sportwereld er in 2015 uit? Zeeland is opleidingsprovincie maar zal met het oog op de vergrijzing steeds meer een afleidingsprovincie wor den. Na het werk komen mensen hier graag naartoe om uit te rusten, te sporten en te recreëren. Daar moeten we onze programma's en accommodaties op af stemmen. Nogmaals: centreer de faciliteiten, leg mooie sportbou- levards aan met goede catering waar gezinnen zowel in de zomer als in de winter een dagje kunnen door brengen. Ik zet daarnaast in op professioneel georgani seerde multiverenigingen waar de jeugd van de ene sport naar de andere kan zappen, maar ook kan inter netten en naar een popgroep lean kijken. Zeeland telt nu ruim duizend verenigingen. Dat aantal zal in een nieuwe, transparante, provinciale structuur gehalveerd moeten worden. Kern van de zaak is dat er een synergie ontstaat tussen sport, bewegen en recreatie en toerisme. Daar liggen voor Zeeland grote kansen. Jurriaan de Reu De meeste mensen kennen traditionele sporten alleen nog uit geschiedenisboeken en van folkloristische dagen, waar ze vaak gebruikt worden om toeristen te lokken. Eeuwenoude spelen kunnen in grote delen van Nederland niet meer op veel beoefenaars rekenen en zijn dan ook doorgaans nagenoeg uitgestorven. Achter de Zeeuwse dijken leven ze echter nog wel. Zeeland is volgens Halbo Bosker, van de Stichting Traditionele Sporten en Spelen, zelfs één van de wei nige provincies waar nog veel traditionele sporten terug te vinden zijn. 'Nederlanders hebben vaak de neiging te lonken naar andere culturen en daar veel uit over te nemen', zegt Bosker. 'Door de geïsoleerde ligging van Zeeland is zij minder gevoelig voor invloe den van buitenaf en zijn er veel tradities bewaard gebleven. Dat zie je bijvoorbeeld ook in andere 'uit hoeken' als Limburg en Friesland. Daar hebben ze ook nog behoorlijk wat oude spelen.' Dit betekent overigens niet dat je in iedere wille keurige plaats in Zeeland nog terecht kunt voor een traditionele sport. Vooral in katholieke dorpen en stre ken, zoals Zeeuws-Vlaanderen en van oorsprong katholieke plaatsen zijn er vaak nog wel bewoners te vinden die in zijn voor een partijtje krulbol of wip schieten. Niet helemaal toevallig volgens Bosker. 'Dat is echt een geloofskwestie. Door de reformatie rond 1500 zijn heel veel traditionele sporten verdwenen. 12 Zeeuws Tijdschrift 2001/5

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 14