'Dankzij mijn familie ben ik deze sport ingerold. Veel familie deed al aan krulbol. Op mijn dertiende begon ik ermee, maar op mijn vijftiende mocht ik pas lid worden van een vereniging. Het is moeilijk te zeg gen waarom ik krulbol nou juist zo leuk vind. Het is gewoon heel gezellig om één keer in de week bij elkaar te komen. Daarbij gaat het er heel fanatiek aan toe, we vechten om ieder punt. Dat fanatisme is ook iets wat me heel erg aantrekt aan het spel.' Gaaibollen Onbekend maakt onbemind. Dit gezegde lijkt voor gaaibollen op te gaan. Veel mensen zal de sport niet bekend in de oren klinken en Zeeland kent dan ook nog maar één vereniging waar het Zeeuws-Vlaamse volksspel in clubverband gespeeld wordt, De Dwarsligger uit Ossenisse. 'Vroeger werd er in andere dorpen in de buurt ook nog wel gegaaibold', zegt Riet van Heese- Rottier (49) van De Dwarsligger. 'Maar nu zijn wij de enige vereniging in de regio, 's Zomers zie je op ker missen ook nog wel eens mensen gaaibollen, maar daar blijft het dan ook bij.' De baan waar de gaaibollers op spelen lijkt op een bowlingbaan, maar loopt schuin omhoog. De spelers proberen met een kaasvormige schijf, de bol, één van de negen gaaien of vogels om te gooien. Dit zijn lang werpige blokjes, bevestigd op pinnen. De middelste vogel is drie punten waard, de meest rechtse en linkse vogel, de zijvogels, twee punten en de gewone vogels daar tussenin één punt. Iedere deelnemer probeert in vier beurten zo veel mogelijk punten bij elkaar te rol len. Gaaibolclub De Dwarsligger uit Ossenisse heeft twintig leden, variërend in leeftijd van 29 tot 78 jaar. 'Jeugd hebben we niet', vertelt Van Heese-Rottier. Bij hen is de sport gewoon niet in trek. Tegenwoordig gaan ze liever tennissen of voetballen. Gaaibollen is een oude sport, iets van vroeger. Daarnaast kennen veel mensen het ook niet. We hebben moeite nieuwe leden te krijgen. Je hebt dan ook best kans dat de sport uitsterft. Want als wij er op den duur mee stop pen, wie neemt het dan over? Onze club is ontstaan doordat een café waar veel leden van De Dwarsligger vaak kwamen, de deuren sloot. Daar werd regelmatig gegaaibold, dus hebben we de vereniging opgericht om contact met elkaar te kunnen onderhouden. We doen het dus voornamelijk voor de gezelligheid, maar toch zijn de meeste gaaibollers wel fanatiek tijdens een wedstrijd. Ik houd precies bij wie de meeste vogels er Clubkampioenen van de gaaibolclub 'De Dwarsliggers' te Ossenisse. tijdens het seizoen heeft afgegooid en de beste speler krijgt dan een beker.' Wipschieten Vragende blikken staarden hem aan toen Patrick- Oosthoek op school een spreekbeurt hield over 'zijn' sport. Het verraste de 16-jarige wipschieter van de Vrije Schutters uit 's-Heerenhoek nauwelijks, hij is het wel gewend dat leeftijdsgenoten vaak even met de ogen knipperen als zijn hobby ter sprake komt. 'Je merkt wel dat ze er niet veel vanaf weten' zegt Oosthoek. 'Tijdens die spreekbeurt op school was het toch aardig stil in de klas. De meeste mensen van mijn leeftijd hebben nog nooit van wipschieten gehoord.' Wipschieten is een uit België afkomstige vorm van boogschieten die in ons land, op een enkele Brabander na, alleen in Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Beveland beoefend wordt. De schutters schieten op een zoge naamde wip, een ijzeren frame waaraan pinnen met daarop de 'vogels' zijn bevestigd. De vogel is een blok je hout met daarin een veer. De wip bevat zesendertig gewone vogels die één punt waard zijn, twee zijvogels (drie punten)twee kallen (twee punten) en de hoofd vogel (vier punten) die op de top van de wip staat. Het is de bedoeling om in drieëneenhalf uur tijd zoveel mogelijk punten bij elkaar te schieten. Dit kan in twee disciplines; de staande en de liggende wip. De staande wip staat op zo'n twintig meter hoogte, de liggende op slechts 1,20 meter van de grond en op zestien meter 14 Zeeuws Tijdschrift 2001/5

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 16