STAAN SPORTVRI) Wl LLIGERS OP HET SPEL? Vrijwilligers vormen de ruggengraat van de sportwereld. In soortgelijke bewoordingen duidde NOC NSF-voorzitter Hans Blankert op het twaalfde Zeeuwse sportgala in Terneuzen het gewicht van al diegenen die belangenloos elk weekend een groot deel van hun vrije tijd wijden aan de zorg voor de breedtesport. Besturen, bardiensten draaien, lijnen krijten, clubbladen stencilen, jeugd begeleiden, feesten organiseren, de contributie innen en wat al niet meer. Het gebeurt allemaal bij de gratie van de vrijwilliger, alle mooie beleidsnota's ten spijt. Maar wie zijn de mensen achter de schermen eigenlijk en is er nog voldoende aanwas? jurriaan de Reu en Oscar Steens Bert van Geels Dingen regelen lijkt Bert van Geels in het bloed te zit ten. De 53-jarige Vlissinger is dan ook niet voor niets al ruim twintig jaar als vrijwilliger actief met het organise ren van wielercriteriums als de Rabo-ster van Walcheren en het begeleiden van de jeugd bij wielerploeg Theo Middelkamp. Daarnaast is hij jeugdbestuurslid bij de Koninklijke Nederlandse Wielerunie (KNWU) en voorzitter van de sponsorcommissie van voetbalclub VC Vlissingen. Van Geels rolde twintig jaar geleden min of meer vanzelf in het vrijwilligerswerk. 'Mijn oudste zoon wilde destijds gaan wielrennen. Ik ging met hem mee en van het één kwam het ander. Het is gewoon een hobby, zoals iemand anders bijvoorbeeld aan een auto sleutelt. Ik houd ervan om dingen te organiseren. Daarnaast kan het volgens mij ook geen kwaad om hier en daar eens een handje te helpen.' Vergeleken met Van Geels beginperiode als vrijwil liger is er volgens hem veel veranderd. 'Vroeger was het makkelijker vrijwilligers te vinden. Nu vragen mensen vaak: 'Wat levert het op?' Ik denk dat veel mensen nu ook minder tijd hebben. Ze gaan dan ook makkelijker tijdens het seizoen op vakantie en denken dat het werk toch wel wordt gedaan.' Inmiddels is Van Geels hobby behoorlijk uit de hand gelopen. Naast zijn organiserende en bestuurlijke taken is hij uitgegroeid tot een bekende speaker bij wieler wedstrijden, maar ook bij triatlons en een incidentele voetbalwedstrijd. Mede hierdoor is Van Geels heel wat vrije uurtjes kwijt aan zijn liefhebberij. 'Ik steek er alles bij elkaar vijfentwintig uur per week in. Daar krijg ik ook wel een hoop voor terug. Je merkt dat mensen het waarderen. Bijvoorbeeld als ze na afloop van een wieier- criterium waar ik speaker was, naar me toe komen en zeggen: 'Goed gedaan, Bert'.' Jaap de Loof Jaap de Loof is een echte 'clubman'. Al dertig jaar doet hij vrijwilligerswerk bij de Middelburgse handbalclub EMM. Eerder was de 62-jarige inwoner van Koudekerke al voorzitter, vice-voorzitter en penningmeester bij de club. Nu is hij bestuurslid en organiseert hij activiteiten als rommelmarkten en barbeques bij EMM. Daarnaast zit hij in het bestuur van de Zeeuwse Sportraad. Het is voor De Loof bijna vanzelfsprekend om zich naast het handballen in te zetten voor allerlei nevenactivitei ten binnen EMM. Zijn oom richtte de club in 1925 op en zijn vader was tot zijn 84ste voorzitter van de hand- 17 Zeeuws Tijdschrift 2001/5

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 19