Elitair? Dat is tegenwoordig wel anders; de toegenomen wel vaart speelt daarin zeker een rol. 'Sinds de prestaties van Ankie van Grunsven tot de verbeelding van vrij wel elk jong meisjes spreken heeft de sport -en met name de dressuur- ook hier een enorme vlucht geno men'. zegt Piet Huige (42) uit Nisse en hij kan het weten. De Zeeuwse springruiter, instructeur, trainer, organisator, stalhouder en voorzitter van de grootste vereniging in Zeeland (De Weelmiters, 200 leden) heeft de ontwikkeling van deze tak van sport in de provincie actief meegemaakt. 'Heel lang was het toch gewoon het terrein van een kleine groep. Van wat gegoede boeren, burgers en buitenlui zeg ik weieens, die op een veldje wat oefeningen deden met de paar den en erop reden voor de lol. Het was absoluut niet de sport van alleman en dat beeld is heel lang blijven hangen. Bij subsidie-aanvragen voor onze vereniging hebben we meermalen afwijzingen gekregen met als argument: het is een elitesport. Een hardnekkig voor oordeel dat lang is blijven bestaan.' Liefde voor het leven Piet Huige heeft de sport nooit als elitair ervaren, sinds hij er op zijn twaalfde mee in aanraking kwam via een vriendje op school. 'Die hadden thuis rijpaarden en ik vond het meteen prachtig', zegt hij. 'Ik heb er altijd interesse in gehad en waar dat nu precies vandaan komt, weet ik eigenlijk niet. Mijn vader werkte vroeger met paarden, maar dat waren dus werkpaarden en het was voor mijn tijd. Hij heeft mij ook niet direct gestimu leerd. Na lang zeuren kwam er dan eentje, een pony van een vriendje. Van het één kwam het ander. Het is een uit de hand gelopen hobby.' De liefde speelde ook een belangrijke rol. Piet kreeg verkering met Loes van Dijke, die zelf ook reed en thuis paarden had. Hij leerde haar kennen via de vereniging die haar vader had opgericht. 'Dat was natuurlijk een prachtige combinatie', glimlacht Piet. Het werd - in dubbele zin - een liefde voor het leven. Hij nam het landbouwbedrijf van zijn schoonvader over ('nog steeds onze broodwinning, de paarden zijn hobby') inclusief paarden en stallen. De afgelopen jaren bouwde hij het uit en ontwikkelde zich ook als stalhouder. Momenteel heeft hij 14 dieren staan: zes paarden van eigenaren, twee fokmerries van hemzelf en nog eens zes pony's van de kinderen. Volwassen sport Begin jaren negentig veranderde het beeld van de paardensport in het Zeeuwse drastisch. Toen de Brabantse amazone Ankie van Grunsven furore begon te maken met haar dressuurnummers vloog het ledental van verenigingen omhoog. Inmiddels telt Zeeland zo'n 1.500 ruiters en amazones die zijn aangesloten bij een vereniging. Er zijn 24 zogeheten landelijke rijverenigingen (aangesloten bij de KNF, Koninklijke Nederlandse Federatie). Daarnaast kent Zeeland nog een aantal maneges en andere paarden- en ponyclubs. Naar schatting houden zich enkele dui zenden mensen bezig met de paardensport. Als orga nisatoren, ouders en andere betrokkenen worden mee geteld is het aantal nog aanzienlijk groter. De sport is volwassen geworden. Verenigingen organiseren tal van evenementen en wedstrijden en de provincie telt twee paardensportevenementen van (internationale) naam: Indoor Zeeland en Jumping Zeeuws-Vlaanderen. Piet Huige en zijn paard. Foto: Peter van Houte. 22 Zeeuws Tijdschrift 2001/5

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 24