Hengstenkeuringen trokken altijd veel publiek. Foto: Pharos. Amazones nemen de teugels in handen Piet Huige kan de ontwikkeling van zijn sport mooi illustreren aan de hand van het ledenbestand van zijn vereniging. 'Het ledental van de Weelruiters schommel de heel lang zo rond de dertig a veertig. Opeens steeg dat enorm. Veel jonge mensen meldden zich als lid aan. Vooral veel jonge meisjes die zeiden: dat wil ik ook gaan doen, dressuur.' Persoonlijk heeft hij daar welis waar zo zijn gedachten bij - zelf is hij een fervent spring ruiter - maar begrijpen doet hij het wel. En er is ook niets mis mee. 'Dressuur is de basis van alle paarden sport, dus zowel van springen, aangespannen rijden of van samengestelde wedstrijden. Je moet bij alles je paard onder controle hebben en dat leer je bij dressuur. Voor elke ruiter of amazone is het dus veel beter om van alle disciplines iets af te weten. Maar, springen gaat een stap verder: dat is óók voor de ruiter moeilijker en dus een grotere uitdaging. Bij springen moet het paard vertrouwen hebben in de ruiter en andersom. En: als je jouw paard onder controle hebt kun je iedere hin dernis springen.' Een buitenrit hoort er voor Piet Huige ook absoluut bij, minstens één keer per week, als het even kan. 'Het is gewoon mooi. Je merkt ook dat een paard buiten heel anders reageert dan in het vertrouw de 'bakje' waarin ze iedere dag rondjes lopen. De kunst is om ook dan de zaak onder controle te houden. Het is een beetje vergelijkbaar met de situatie op een con cours, daar is het ook elke keer anders.' Prestatiegericht Buiten rijden hoort er voor Huige bij. Als het aan hem lag zou het ook in verenigingsverband vaker moeten gebeuren. 'Maar', zegt hij 'de mensen zijn sterk pres tatiegericht. Ze willen getraind worden voor een wed strijd en dat gebeurt in een bak, dat is praktischer dan een rit langs 's heren wegen.' Bij zijn eigen kinderen (drie dochters) stimuleert hij het wel, want het is goed voor paard én ruiter. 'Ze worden er allround-ruiter van.' 23 Zeeuws Tijdschrift 2001/5

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 25