Voor de meeste ruiters en amazones van de ver enigingen is paardrijden dus 'echte' sport. 'Ze willen presteren, zich meten met anderen, ze rijden om te winnen', zegt Huige. 'Het individualisme is veel gro ter geworden. Dat is in alle sporten zo. Vroeger was het echt een verenigingsactiviteit. We gingen met een viertal of een achttal naar een wedstrijd, Zeeuwse kampioenschappen of Nederlandse, en daarnaast deed men nog een eigen individueel nummer. Het viertal of achttal was het belangrijkste onderdeel van zo'n wedstrijd, nu is dat helemaal andersom. Tegenwoordig zijn er op kampioenschappen nog nauwelijk viertallen. Het is geen teamsport meer, het is een individuele sport geworden.' Kijksport Paardensport is ook steeds meer een 'kijksport' gewor den. Je hoeft het niet zelf te beoefenen om er van te kunnen genieten. Een hippisch evenement of een concours hippique trekt veel bekijks en scoort op tele visie goede kijkcijfers. Met name het onderdeel springen is bij het publiek zeer populair, de grote belangstelling voor dressuur bij de ruiters zelf ten spijt. Piet Huige knikt, genoeglijk: 'Daar komen de mensen voor. Dat merken we bij alle wedstrijden, zeker ook bij Indoor Zeeland. Behalve als er namen van allure bij de dres suur op de affiche staan, dan komt het publiek óók daarvoor. Dan zit men ook ademloos te kijken; een goede kuur op muziek is natuurlijk mooi. Daar geniet ik ook van. Maar: als je het een paar keer gezien hebt is het al gauw veel van hetzelfde terwijl een spring- wedstrijd iedere keer anders is. Springen is ook voor iedereen te begrijpen; er zit een duidelijk wedstrijdele ment in en dat maakt het spannend. Als er een balk valt, weet iedereen hoe laat het is. Bij dressuur zit het publiek altijd met de vraag: hoe zal de jury dit beoor delen? Iedereen kan het prachtig vinden, maar dat wil nog niet zeggen dat de jury het ook zo positief beoor deeld.' Indoor Zeeland Piet Huige noemt zichzelf een echt 'paardenmens'. Dat is altijd zo geweest. Als kleine jongen riep hij al, ook bij beroepskeuzetesten op school:' ik wil ruiter worden'. Eerst reed hij op paarden van anderen en boeide daarmee de nodige successen. Nu fokt hij zelf, dresseert en traint paarden en ruiters en is voorzitter van de organisatie van Indoor Zeeland, het oudste en grootste paardensportevenement in de provincie. Indoor begon klein, meer dan twintig jaar geleden, in de achtertuin van de toenmalige secretaris. Inmiddels is het een evenement van internationale allure met een officiële status (CSI-c) Ruiters van naam komen nu graag naar Zeeland. In de beginjaren was dat wel anders. Zeeland werd niet meteen met hoogstaande paardensport geassocieerd en met de befaamde con coursen in Rotterdam en Den Bosch was niet te con curreren, laat staan met Aken. Door goede contacten met veel mensen en dankzij grote overtuigingskracht slaagde de organisatie er uiteindelijk in om bekende ruiters naar Zeeland te halen. De eerste was Wout-Jan van de Schans. 'Die kwam naar Goes voor uitsluitend een vergoeding van zijn dieselkosten', herinnert Huige zich. 'Dat is nu niet meer voor te stellen, maar toen was dat heel wat.' Verdere professionalisering Nu gaat het om heel andere bedragen. Net als in andere sporten is de rol van het grote geld enorm toegenomen. Goede paarden gaan voor grof geld van de hand. Huige heeft het zelf meedere keren meegemaakt dat een paard waarop hij reed door de eigenaar werd verkocht, meestal naar het buitenland. 'Dat is niet tegen te hou den', zegt hij berustend. Zorgen maakt hij zich er niet over. 'De paardensport zal zich in de toekomst nog verder professionaliseren in de richting van steeds meer professionele stallen die ruiters in dienst nemen. Daar naast zie ik het ledental van verenigingen nog verder groeien. Er komen immers ook steeds meer kinderen van mensen die in de sport zitten. Dat stimuleert enorm. Kijk maar naar onze drie meiden. Ze rijden alle drie en zijn dol op paarden.' 24 Zeeuws Tijdschrift 2001/5

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 26