dat zijn toenmalige vereniging destijds in Zeeland zijn tijd ver vooruit was. 'De club had een jeugdplan, wat in die tijd nog niet gebruikelijk was. Verder trainden we toen als één van de eersten met de oefeningen van Wiel Coerver [oud-trainer van onder andere NEC, die naam maakte door zijn revolutionaire oefenmethoden].' Broer Gérard vult aan: 'Talent heb je of niet, maar het moet wel bijgeschaafd worden. Dat gebeurde bij RCS.' Ook Danny Blind heeft wel wat credits over voor de club waar hij zijn eerste wedstrijden speelde. De huidige trainer van de A-junioren van Ajax weet nog dat hij vooral als tiener de juiste kant op werd gestuurd. 'In je carrière komt er een periode die cruciaal is voor de rest van je loopbaan. Rond je veertiende, vijftiende jaar ga je volwassener tegen voetbal aankijken. Het is belangrijk dat je op die leeftijd goed begeleid wordt. Edwin Tielman deed dat in mijn geval. Hij was als trai ner altijd met voetbal bezig en stak veel tijd in de oefen stof.' Volgens Blind heeft de jeugdopleiding van RCS echter slechts een Ideine rol gespeeld bij zijn overgang en die van Dennis en Gérard de Nooijer naar de profs. 'Je kunt volgens mij wel zeggen dat het voor driekwart toeval is dat er op dat moment drie getalenteerde jon gens zijn bij een dub. De rest van het percentage wordt ingevuld door de jeugdopleiding.' Magnetisch veld Toeval of niet, RCS heeft een naam hoog te houden als het gaat om het opleiden van jeugdig talent. De hogere jeugdteams spelen vrijwel allemaal op landelijk niveau en veel voetballertjes uit de regio, een enkeling zelfs uit Zeeuws-Vlaanderen, komen naar Oost-Souburg om daar hun talenten te ontwikkelen. De toestroom van jonge spelers van buiten het dorp was volgens oud-prae- ses Ton Uitterhoeve vooral groot in de Sparta-periode van de broertjes De Nooijer. Het feit dat de tweeling de A- en B-junioren trainde, zorgde voor een grote aantrekkingskracht op junioren van andere clubs uit de omgeving. 'Je zag toen absoluut dat we meer jeugd leden kregen. Het had een enorme uitstraling dat Dennis en Gérard bij de jeugd van RCS actief waren. Het is natuurlijk het mooiste wat er is; op zondag zie je ze op tv voetballen en een dag erna train je met ze.' Ook Dennis de Nooijer ziet zijn trainerschap en dat van zijn broer als een impuls voor het ledenaantal van de club en de komst van talenten van buitenaf. 'Ik denk zeker dat het geholpen heeft. Er kwamen veel spelers naar RCS om bij ons te trainen. Daarnaast hielp het Danny Blind verruilde, uitgevoetbald bij Ajax, zijn shirt voor een blazer. Hier is hij actief als trainer van de A-junioren van de Amsterdamse club. Foto: Persbureau Rowie Cer Stolk. natuurlijk ook dat ze er op een hoog niveau konden voetballen.' Vol talent De club beschikt op het moment dan ook niet voor niets over zo'n vierhonderd leden binnen de jeugdaf deling. Hieruit maakten niet alleen Danny Blind en Dennis en Gérard de Nooijer de sprong naar het betaal de voetbal. De van RCS afkomstige doelman John Jasperse speelde bijvoorbeeld in een grijs verleden in de jeugd van PSV en Björn Langeveld was, voordat hij drie jaar geleden de overstap naar NAC maakte en vervolgens weer naar hoofdklasser Kloetinge verkaste, eveneens actief op de voetbalvelden in Oost-Souburg. Inmiddels speelt ook oud-eerste elftalspeler Jerome Riverola voor NAC. De Bredase eredivisionist heeft sinds drie jaar een samenwerkingsverband met RCS. Inmiddels zijn in totaal vijf jeugdspelers naar de Brabantse club vertrok ken. 'Ik ben zelf niet zo blij met die samenwerking', zegt Ton Uitterhoeve. 'Het is jammer dat voetballer- 27 Zeeuws Tijdschrift 2001/5

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 29