Ren voor jonge duiven. Foto A. van der Veeke. Op de fondvluchten overnachten duiven na acht of tien uur vliegen en gaan de volgende dag verder. Som mige natuurbeschermers protesteren tegen de manier waarop de heenreis van de duiven verloopt: opgesloten met zeer veel soortgenoten, waarbij de temperatuur behoorlijk op kan lopen. In mijn familie moet je niet met dergelijke verhalen aankomen. 'Klootzakken', mom pelt mijn zoon als hij over de zorgen van de natuurbe schermers hoort of leest. Broer R.: Op fond vliegen is het mooiste wat er is. Het zijn de langste en zwaarste wedstrijden. Vliegen op Barcelona is te vergelijken met deelname aan de Tour de France. De andere wed strijden vallen erbij in het niet. Broer H.: Flauwekul. Je kunt de honderd meter sprint toch niet vergelijken met de marathon. (Heren, heren, mompel ik ver geefs, sta boven het tegenwoordige en beschouw wat eeuwig is.) Vind je het niet riskant om je kostbare duiven met duizenden anderen in een vrachtwagen mee te geven, vraag ik broer H.. De allerbeste geef ik niet mee, is zijn antwoord. Die gebruik ik voor de kweek. Maar er gaan natuurlijk veel goede duiven mee op de vlucht. Nou, ja daar moet je tegen kunnen, tegen verlies. Ik heb het meegemaakt dat er maar twee van de vijftig duiven die ik meegaf, terugkwamen. Dan is in een keer al je werk van een jaar kapot. Vorige week kwam Super-Mario, eigendom van een Belgische melker, niet terug. Die was een ton waard. Jammer voor hem, maar hij zal er waarschijnlijk niet zo mee zitten, want de overige duiven in zijn hok zijn een veelvoud waard. Liefhebber of professional Een goede duivenmelker is op de eerste plaats duiven melker en vervolgens pas echtgenoot of vrijgezel, vader of kinderloos, bouwvakker of prins der Nederlanden, rooms-lcatholiek of Jehova-getuige, gezond of enigszins gehandicapt. Het dagelijkse leven is gericht op de ver zorging van de duiven. Ook de vakanties worden aan gepast aan het schema van de wedvluchten. In de periode van de MKZ-crisis zag ik wat de sport voor mijn broers betekende. Het leek er even op dat het seizoen onmogelijk werd vanwege allerlei vluchtver- 31 Zeeuws Tijdschrift 2001/5

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 33