boden. Ze liepen al gauw met vertwijfelde koppen rond. Een jaar zonder duivenvluchten was een verloren jaar, een val in het niets. In een voorlichtingsfilmpje van de Nederlandse Postduivenhouders Organisatie (NPO) trof me een uitspraak van een leraar: 'Niets vind ik meer ontspan nend dan 's avond na een drukke rumoerige dag op school mijn duiven te verzorgen.' Afgezien van het feit dat hij de hel met de hemel vergelijkt heeft hij wel de essentie van zijn sport te pakken. Het is echter de vraag, in hoe verre dit aspect nog aan bod kan komen bij een topmelker. Die is immers zuiver prestatiege richt bezig. Dat betekent twee keer per dag hokken schoonmaken en regelmatig ontsmetten. Drinkbakken en schrapers dagelijks ontsmetten. Kiezen uit het grote aanbod van vitaminepreparaten, graanmixtures, voedingssupplementen, dieetvoer, vlieg-speciaalvoer, kweelcvoer, snoepvoer. Voor veel geld nieuwe duiven aankopen. De juiste duiven aan elkaar koppelen, ziek tes voorkomen met behulp van entstof of anders ziek tes bestrijden. En natuurlijk de duiven zo conditione ren dat ze sterk vliegen en snel binnenkomen. Wie eenmaal naam heeft gemaakt in de duiven sportwereld kan eieren of jonge duiven voor veel geld verkopen. Het is geen toeval dat de meeste topmelkers een goed lopend bedrijf hebben of anderszins niet op een stuiver hoeven te kijken. Het installeren van de hokken en de aanschaf en het onderhoud van een groot aantal duiven vergt een kapitaal. Daar komen ook nog de kosten bij van de wedvluchten. In dit opzicht gaat het er in de duivensportwereld net zo aan toe als in de voetballerij. Vakmanschap is belangrijk, maar geld geeft de doorslag. Overigens zijn duivenmelkers net mensen. Dus ook in deze sector wordt af en toe flink geknoeid met doping of met vluchttij- den. Controleurs van de NPO moeten deze excessen opsporen. De bladen Als lettervreter is het leuk om tijdschriften door te nemen die uit 'de andere wereld' komen: ver enigingsbladen, sportmagazines, beroepstijdschriften. Je ontdekt altijd wel iets wat vertedert of woede c.q. lach lust opwekt. Bij tijdschriften voor duivenhouders is het niet anders. Nederlandse duivenliefhebbers zijn geor ganiseerd bij de NPO. Die geeft wekelijks een clubblad uit: Neerlands Postduiven Orgaan. Het tijdschrift oogt even grauw als de vloer van een duivenhok. In het blad veel nieuws uit de afdelingen (foto's van mannen en vrouwen die iets vasthouden: bekers, schalen, kransen, diploma's of duiven, maar je komt ook artikelen tegen over het belang van mineralen, vitaminen en vetten. De rubriek 'compliment van de week' belicht altijd een opvallende prestatie.(Tenslotte wil ik Willy van dei- Donk die onder andere mijn stoepje onder het duivenhok heeft gelegd en metselaar Leike Leyten complimenteren!) Naast het officiële clubblad verschijnen er ook andere duivenbladen: De Vredesduif, De Reisduif. Het tijdschrift met de opmerkelijkste naam is Duifke Lacht. Het wordt natuurlijk uitgegeven in België. In alle bla den vallen de stereotiepe foto's op: melker voor hok met duif in de hand, hulpeloze blik op oneindig. Mijn broer H. wilde ooit dit gedoe aan de kaak stellen en liet zich in de geschetste pose met een zwarte kip fotograferen. Geen enkel duivenblad wilde de foto plaatsen. De duivenmelker hecht nu eenmaal aan tra ditie. Verjaardagen Op verjaardagsfeestjes en familiebijeenkomsten komen onze gesprekken bijna altijd bij dat ene onderwerp uit. Ik kan niet ontkennen dat ilc me in het verleden wel eens verveelde, als er uitgebreid over de Belg of de Geschulpte werd verhaald. Tegenwoordig is daar geen sprake meer van. Ik geef me natuurlijk niet volledig gewonnen -bang als ik ben voor uitbreiding van de vluchtcapaciteit- maar ik kan meepraten over slagpennen, het 'geel' of een vlucht op La Souterraine. En nie mand hoeft me uit te leg gen waarom het reguliere voer aangelengd moet worden met gerst. Ik maak tot op zeker hoogte vorderingen en daar wil ik het tot aan het einde der tijden bij laten. 32 Zeeuws Tijdschrift 2001/5

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 34