Eddy Merckx en Theo Verschueren in de ronde van St. Jansteen in 1967. Merckx won. echter niet opgeven en raadpleegde elke sportdokter die er in Europa te vinden was. Volgens Theo bood uiteindelijk een kruidendokter uit Kieldrecht soelaas of had hij zijn miraculeuze herstel meer aan zijn ijze ren wil en sterke gestel te danken? Het ongeluk en de nasleep betekende wel dat hij afscheid nam van de weg om zich volledig op de piste te storten. Wie ooit een zesdaagse heeft bijgewoond, weet hoe steil de pis tes zijn en hoe zinderend zo'n koers verloopt. Achter de denderende derny's reikt de snelheid van de cou reurs tot wel 80 kilometer per uur. Valpartijen waren niet van de lucht en Theo brak nog wel eens een sleu telbeen. Dat stond een flitsende carrière niet in de weg. Al snel bewees de naar eigen zeggen 'nogal ontplof bare Theo' voor de piste in de wieg gelegd te zijn door in 1968 zowel kampioen van België derny te worden en Peter Post (de grote rivaal van Theo) tijdens het Europees kampioenschap derny te verslaan. Hij zou dat kampioenschap nog vier keer winnen (1971-1974) maar zijn meest tot de verbeelding sprekende presta ties waren zijn zeges in de wereldkampioenschappen in Varèse in Italië (1971) en in Marseille (1972). Hij geeft zijn gangmaker, de legendarische Noppie Koch, veel krediet voor zijn overwinningen. Koch zei over Verschueren: 'Theo Verschueren had enorm veel ver trouwen in mij. En ik gaf hem ook vertrouwen. Hij wist dat ik de beste was in mijn vak en andersom was het ook waar. Aan Theo was in die tijd niets te doen. Hij kon zich vastzuigen aan een wiel, ongeacht hoe snel je ook reed.'5 Juist in die tijd stopten veel van Theo's concurrenten en leek het erop dat hij nog een aantal jaren de piste zou controleren. Het liep anders. In 1973 openbaarden zich wondjes op zijn zitvlak. Hij negeerde die en zo konden ze uitgroeien tot een kwet suur van fatale omvang. Na 1973 was het in wezen met zijn wielerprofcarrière gedaan maar pas in 1977 zette hij er definitief een punt achter. Het bewijs dat Verschueren een echte wereldkam pioen en een onovertroffen tijdrijder is, kan daaraan afgelezen worden dat het werelduurrecord achter derny na dertig jaar nog steeds op zijn naam staat. Cyclingnews bericht: Theo Verschueren, the only rider who could compete with Post in this discipline, broke the record for the last time [in 1970J and set it on 64 km 546. Since then no rider was capable to break this record.Ik lees hem het citaat voor en hij is er zichtbaar door ontroerd. Hij veert op en laat me een schoenendoos vol medailles zien. 'Het is een prachtige tijd geweest en ik heb veel van de wereld gezien', mompelt de wereldkampioen, maar diep in zijn hart is hij een Steenenaar gebleven. Daarom vindt hij het jammer dat hij nooit gevraagd is om het startschot bij de jaarlijkse kermiskoers in zijn geboor tedorp te geven. 'Maar allez ik ben toch sporter van de eeuw van Hulst geworden' en trots laat hij mij de oor konde zien. We nemen afscheid en ik beloof hem eens met de koersleiding te gaan praten. Noten 1. Archief Vortex. Fotoboek 1940-1950. 2. www.nrc.nlW2/Lab/Pr0fiel/Wielrennen/Middelkamp.html Het interview is van Ward op den Brouw en verscheen op 1 oktober 1998 in NRC Handelsblad. In Goes is een wie lerclub naar Middelkamp vernoemd. 3. Ibid. 4. Veel van het volgende is ontleend aan een interview dat ik met Theo Verschueren had op 9 oktober 2001. Meer feite lijke informatie is ontleend aan: M. Stevelinck, Circus Piste. Theo Verschueren de levende wielerlegende (Sint- Niklaas 1998). 5. Stevelinck, Circus Piste, 124. 6. www.cyclingnews.com/results/1998/may98/may14.html 36 Zeeuws Tijdschrift 2001/5

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 38