Signalementen M.K.E. Gottschalk, Stormvloeden en rivieroverstromingen in Nederland (Assen/Amsterdam 1971-1977) Dit drieluik betreft weliswaar niet exclusief Zeeland, maar is voor de bestudering van het verleden van deze provincie en haar gedwongen huwelijk met de zee van eminent belang. Met alle actuele aandacht voor onze verdronken dorpen en de herdenking van de februari- ramp in het verschiet (2003) had dit meer dan kloeke werk eigenlijk wel op één kunnen staan. M.H. Wilderom, Tussen afsluitdammen en deltadijken (4 dln., Middelburg 1961-1973; deel I met M.P. de Bruin). Het standaardwerk van Wilderom; deels verouderd, maar in de antiquariaten bestaat het gevaar van hand gemeen als twee liefhebbers kissebissen om een exem plaar. Toen ik Wilderom lang geleden voor het eerst ontmoette keek hij mij vorsend aan en vroeg: 'Wat weet u van de geschiedenis van Zeeland?' Cees Maas, de Man (Breda 2000). De gebundelde columns van Maas in BN/De Stem. Cees Maas stuurde zijn personage de Man op pad in het gebied samenstelling robbert jan swiers waar BN/De Stem zijn lezers heeft: Noord-Brabant en Zeeland. Het ietwat melancholieke, tobbende, al te vriendelijke en tegelijk eigenzinnige en 'levenskunsti- ge' karakter van de Man verraadt een mentaliteit die men vooral onder autochtonen van de Walcherse kust aantreft, meer specifiek Domburg en omgeving... De Zeeuwse Popencyclopedie Ja, dat ziet u goed: dit werk bestaat nog niet, maar het moet er komen. Sinds de jaren zestig zijn vele honder den bandjes in Zeeland actief geweest. De meeste zon der succes of een respectabele levensduur. Documentatie van leden, repertoire, geschiedenis, optredens en demo's kan heel interessante 'gekruiste' gegevens opleveren en belicht een cultuurhistorisch terrein waar het tot op heden aardedonker is. Een audioreeks in MP3 van in zelfbeheer uitgebracht repertoire zou een mooie aanvulling op de publicatie vormen. Stichting Popmuziek Zeeland, wanneer kondigt u dit project aan? Ch. Jacobusse, M. A. Hemmings (red.) en A. Karman (ill.), Zeldzaam Zeeuws. Bijzondere planten en dieren in Zeeland. Heinkenszand; Stichting Het Zeeuws Landschap, 2001. ISBN 90 806370 1 7, 223 p. 170 afb. (fc), 17 x 24 cm, 49,50. De nonnenkapkluifzwam komt binnen Zeeland enkel in Zeeuw-Vlaanderen voor. Door 'verkeerd' dijkenbe- heer gaat het met de grote aderbekerzwam niet al te best. Over de zeldzaamheid van de haagbeukmelkzwam bestaat enige twijfel. Zomaar drie paddestoelen uit het boek van Jacobusse c.s. Net als in het eerder beschreven boekje van Oosterbaan kun je met gemak in dit boek soorten vinden die niet iedereen even bekend in de oren klinken. Voor mensen die actief zijn binnen de Zeeuwse natuurwereld en de geïnteresseerde leek is dit boek echter van groot belang. Het is niet alleen aansprekend geschreven en geïllustreerd (door de almaar in zijn kunnen groeiende illustrator Adri Karman), maar geeft de informatie die nodig is om te kunnen bepalen of maatregelen in het landschap ten koste kunnen gaan van zeldzame soorten. Door alle ruil- en herverkavelingen, de oprukkende infrastructuur, het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen, peil- en maaibeheer zijn zeer veel soorten planten en dieren al uit Zeeland verdwenen en andere zeldzaam gewor den. Het is goed dat dit boek er is, om beleidsmakers en beheerders op hun verantwoordelijkheid voor de verscheidenheid binnen de natuur te wijzen. Een fraai boek, laten we hopen dat het zijn werk doet. Kwelder-gifoogdaas. 39 Zeeuws Tijdschrift 2001/5

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 41