en zou moeten worden aangepast op basis van de in de afgelopen twintig jaar uit (archeologisch) onder zoek verkregen nieuwe gegevens. Dat neemt niet weg dat het een schitterend boek is, fraai vormgegeven en met veel, ook kleurrijke, illustraties. Albert L. Kort, Geen cent te veel. Armoede en armen zorg op Zuid-Beveland 1850-1940. Hilversum: Uitgeverij Verloren, 2001. ISBN 90-6550-436-2, 517 p. 20 afb. (zw), 16 x 24 cm, 87,50. Sociale controleurs, zou je ze kunnen noemen, maar dan niet aangesteld door de overheid. De armenbe stuurders van de negentiende, begin twintigste eeuw, zo valt te lezen op de cover van Korts boek, zagen hun bedeelden 'als kinderen die men geen moment uit het oog mocht verliezen'. Ze controleerden degenen die geld van hen kregen om hun armzalig bestaan nog enigszins leefbaar te houden. Ze hadden dus de macht in handen en lieten dat ook geregeld merken, de goeden niet te na gesproken. Bedeling was een gunst en de ontvangers moesten dankbaar zijn. Kort beschrijft in zijn indrukwekkende boek de sociale ver houdingen tussen armen en de armenbestuurders. De armenbesturen waren hard nodig, want de overwe gend liberale en christelijk-historische politici waren er niet voor te porren overheidsgelden in de armen te stoppen. De mens moest werken voor zijn geld en als dat niet kon dan moesten de armenbesturen maar inspringen. De armenbesturen bleven hun invloed tot tegen de jaren veertig houden, want zij speelden ook een rol bij de steunverlening tijdens de crisisjaren. Korts boek is recente maatschappijgeschiedenis van hoog niveau. Jan de Ruiter, 's-Heerenhoek, dorp tussen slicken en blieken', Goes: De Koperen Tuin, 2001. ISBN 9076815054, 80 p. 85 afb. (zw), 21 x 30 cm, 42,50. Jan de Ruiter is de chroniqueur van de gemeente Borsele. Hij heeft inmiddels acht boeken over de vijf tien dorpen binnen de gemeente Borsele op zijn naam staan. Het laatste deel gaat over 's-Heerenhoek, in car- navalstijd 'paerehat' geheten. De boeken van De Ruiter, alle op dezelfde manier vorm gegeven in de huisstijl van uitgeverij De Koperen Tuin in Goes, volgen een vaste indeling. Allereerst wordt het dorp in het groter geheel van het landschap en de geschiedenis geplaatst, waarna wordt ingezoomd op karakteristieke onderde len van het dorp. Dat zijn voor 's-Heerenhoek het gemeentehuis, de Nederlands-hervormde kerk - onge looflijk maar waar nog in 1985 afgebroken en weer opgebouwd in het Arnhemse Openluchtmuseum en dus voor Zeeland verloren gegaan - de rooms-katholie- ke kerk enzovoorts. Soms komen aansprekende men sen of voorwerpen aan de orde. Is dit nu officiële geschiedschrijving? Nee, eerder een goed bedoelde en met flarden uit het verleden vertelde kroniek van een dorp. Ook niet altijd even zorgvuldig. De parochieput of dorpsvate die op de ene pagina nog aan het eind van de negentiende eeuw is gedempt, blijkt een pagi na verder in 1912 gedempt. Ach, zo valt er in elk boek wel iets te vinden. De serie is leuk en het wachten is op het volgende deel. Voor mensen uit de gemeente Borsele en iedereen die is geïnteresseerd in dit gebied zijn de boeken een must. En, eerlijk is eerlijk, Jan de Ruiter weet uit de archieven boeiende verhalen op te duiken en schrijft ze in een gemakkelijke verteltrant neer. ZEEUWSE BOEKENTOPTIEN 1. Zeeuwse wijsheden Marco Evenhuis (Ruitenberg) 2. Versterckt Zeeland P. Stockman en P. Everaers (Provincie Zeeland) 3. Zeeuwen tegen het water Jan J.B. Kuipers (Provincie Zeeland) 4. De mooiste Zeeuwse mythen en sagen Marco Evenhuis (Ruitenberg) 5. Oosterschelde veldgids Arthur Oosterbaan en Ted C.J. Sluijter (De Koperen Tuin) 6. Van schandsteen tot straatkapel Jan j. B. Kuipers en Peter Sijnke (Provincie Zeeland) 7. Zeeuws kookboek Eric Rotte (Ruitenberg) 8. Zeeuwse pot J. Lamoen (De Fontein) 9. Scheldegotiek, een zoektocht door Zeeland G. Spijkerboer (Europese Bibliotheek) 10. Zeeland 1945-1950 Jan P. Zwemer (Den Boer/de Ruiter) Op grond van recente verkoopcijfers van boeken over Zeeuwse onderwerpen in De Drukkery in Middelburg wordt De Zeeuwse boekentoptien samengesteld. 41 Zeeuws Tijdschrift 2001/5

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 43