M ENS-ERG ER-JE-NI ET Het samenstellen van het gedenkboek Groot Zetland gaf mij een goed beeld van waarover in het Zeeuws Tijdschrift in de afgelopen vijftig jaar geschreven is. In totaal waren er drie kleine artikelen aan sport gewijd. Een over de aloude Domburgse golfclub en twee over de opvoedende waarde van de sport. Een uiterst schra le oogst voor een maatschappelijk fenomeen dat zo in het middelpunt van de belangstelling staat. Gelukkig is de huidige redacteur Oscar Steens een aantal jaren bij sportbladen betrokken geweest, dus was het idee van een special over sport snel geboren. Op li mei van dit jaar togen we naar The Night of the Sports in Terneuzen die in het teken stond van de verkiezing van de Zeeuwse sporter van de eeuw. Die eer viel zoals velen hadden ver wacht Jan Raas ten deel, maar de conference van Freek de Jonge kwam als een surprise. Wij leg den het idee van een special aan Ton Kienhuis van de Zeeuwse Sportraad voor en die was meteen enthousiast. Mede daardoor kan ik u niet zonder enige trots mel den dat met dit nummer alvast een record wordt gevestigd omdat het de (voorlopig) hoogste oplage uit de geschiedenis van het ZT heeft, namelijk vijfduizend. Wie niet dagelijks over sport nadenkt of er een tak van beoe fent. zal nooit tot het besef komen wat voor grote rol sport eigenlijk in het leven van de mens speelt. Ik moet toegeven dat ilc tot die categorie behoorde tot ik met deze special over sport bezig was. Ik had wel eens een tijd je fanatiek getennist, maar dat was toch wel de enige sport die me echt kon bekoren. Omdat ik die beoefen de tussen mijn achtste en vijftiende jaar roept die ook sterke associaties op met ontluikende liefdes op oran jerode gravelbanen en een beginnend besef van de Zeeuwse realiteit omdat we - de families Bral, De Kerf en Francken - overal in Zeeland competitie speelden. Het was juist in deze tijd dat tennisleraren ook afgelegen gebieden begonnen te ontdekken. Ze kwamen echter veel te laat om nog iets voor onze eigenwijze generatie te kunnen uitrichten. Wel leg den we met ons amateuristisch enthousiasme de basis voor de bloei van tennisclub TC Smash die de Nederlandse kampioene Stephanie Rottier voort bracht. De vraag die continu door mijn hoofd speelde was of ik eigenlijk wel eens tijd voor iets anders heb gehad dan sport, want ik bracht niet alleen duizenden uren op of langs de tennisbaan door, maar beoefende daar naast voor kortere of langere tijd meer dan vijftig sporten. Het heeft enige tijd geduurd voordat ik tot deze bepaald niet chronologische volgorde kwam, maar misschien kunt u zich enigszins in deze waar schijnlijk nog niet uitputtende opsomming van sporten die ik beoefende herkennen. Zwemmen, vissen, vliegeren, hoelahoepen, jagen (op mussen) knikkeren, voetballen, kaarten (diverse varianten), bokspringen, rek- en touwklimmen, hardlopen, ver springen, darten, paardrijden, hockey, slagbal, korfbal, schermen, frisbeeën, handbal, squash, bad minton, croquet, jeu de boules, rugby, zeilen, skiën, schoonsprin- gen (nou ja), touwtrekken, para- gliden, skelteren, volleybal, surfen, hardlopen, joggen, roeien, hoog springen (en touwtje springen), waterskiën, worstelen, boksen, tafeltennissen, schaken, dammen, go, Chinees schaken, domino, schaatsen, scrabble, kegelen, sjoe len, biljarten (diverse stijlen), bowlen, golf, en natuur lijk de sport die Freek de Jonge bij uitstek met Zeeland associeert en waar ik samen met mijn vriend Jos de Mul voor korte tijd in 1975 wereldkampioen in was, Mens-erger-je-niet. Dat bordspel kan zich weer ver heugen in een grote populariteit. Tijd om weer te gaan trainen! Paul van der Velde 2 Zeeuws Tijdschrift 2001/5

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 4