A.Th. van Deursen Inderdaad, in bijvoorbeeld de negentiende eeuw is Zeeland één van die kleine provincies en onderscheidt zich niet wezenlijk van Gelderland of Utrecht. Maar in de zestiende eeuw ligt dat toch duidelijk anders. De Nederlandse staat is geboren uit de opstand tegen Spanje. Die opstand is na een mislukte start goed op gang gekomen in 1572 in Holland en Zeeland. Dan staan die twee samen in het middelpunt. De overgang van Vlissingen, de zeeslag bij Reimerswaal en het beleg van Zierikzee zijn geen feiten uit de provinciale, maar uit de Nederlandse geschiedenis. Wat er in die jaren in Holland en Zeeland gebeurt, is beslissend voor de toekomst van alle gewesten. Op den duur zal dat veranderen. Dan wordt Zeeland een gewone provincie, en dan vormt de Unie van de zeven Verenigde Nederlanden een bondgenootschap van één plus zes, Holland en de anderen. Maurits van Nassau is van 1584 tot 1625 stadhouder van Holland Terwijl het makkelijk is een boek over de geschiedenis van Friesland of Groningen te schrijven, is dat veel moeilijker voor de provin cie Holland. Immers Holland staat zo centraal in de geschiedenis van Nederland, dat je de twee nauwelijks uit elkaar kunt halen. Holland onderscheidt zich daarin van alle andere pro vincies. Ook van Zeeland, maar Zeeland is wel een geval apart. en Zeeland. We kunnen zeggen dat de tijd van Maurits de overgang tussen twee fasen markeert. Enerzijds raakt Zeeland achterop bij Holland. Anderzijds heeft het toch een groter gewicht dan de overige vijf provin cies, en blijft er een speciale relatie met Holland bestaan. Dat is de achtergrond waartegen ik Maurits en Zeeland wil plaatsen. Zeeland als de provincie, die haar bijzon dere status wil handhaven, en bij die pogingen ook haar stadhouder Maurits inschakelt. Dat is de achter grond, maar ze zal niet steeds even scherp zichtbaar blijven, want het onderwerp Zeeland en Maurits kent meerdere aspecten. Ik kies er vier uit, naar ik hoop niet helemaal willekeurig omdat ze het meest bepalend zijn voor de relatie tussen deze provincie en haar stadhouder. Het eerste aspect is de positie van Maurits' persoon en huis in Zeeland. Verder het aspect van de oorlog voering in en vooral rondom die provincie. Het derde betreft de bijzondere relatie tot Holland en tenslotte 7 Zeeuws Tijdschrift 2001/6

Zeeuws Tijdschrift | 2001 | | pagina 9