Met de klok mee: stadhuis te Zierikzee (foto: Johan D.C. Berrevoets); stadhuis te Brouwershaven; gemeentehuis van Middenschouwen te Scharendijke; gemeentehuis van Haamstede, dat in 1923 in gebruik werd genomen; gemeentehuis van Nieuwerkerk, later van Duiveland (foto: J, van den Berge); gemeentehuis van Dreischor kort nadat de oude gevel in oude luis ter was hersteld in 1924. Alle illustraties uit de collectie van het Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Zierikzee. rechten, die in 1248 door Rooms-koning Willem II wer den vernieuwd en uitgebreid. De stad viel rechtstreeks onder de graaf en ontwikkelde zich in de 14de eeuw tot een van de belangrijkste steden van Holland en Zeeland. Zierikzee werd mede daardoor hoofdplaats voor Zeeland beoosten Schelde, het gebied nu grotendeels overeen komend met Noord-Zeeland. De greep die de stad ver kreeg op de eilanden Schouwen en Duiveland werd op het eind van de middeleeuwen flink verstevigd. Het stedelijk bestuur kende een interne scheiding tussen bestuur en rechtspraak. De vroedschap telde het voor die tijd grote aantal van vierentwintig leden. De twee burgemeesters, die jaarlijks aftraden en niet meteen 8 Zeeuws Tijdschrift 2002/1-2 herbenoemd konden worden, waren eveneens een ken merk voor de stedelijke status. Een zelfde ontwikkeling is te zien bij Brouwershaven, Schouwens tweede stad. Deze jonge plaats ontwikkelde zich op het eind van de middeleeuwen voorspoedig en werd vanaf 1440 onder de steden gerekend. Toch moest zij steeds Zierikzee laten voorgaan in belangrijkheid. Stadhuizen en herbergen De expansie van de stedelijke besturen maakte de nood zaak voor een eigen onderkomen urgent. Zierikzee heeft ook wat dat betreft de oudste papieren. Niet zon der symbolische waarde was de locatie van het eerste

Zeeuws Tijdschrift | 2002 | | pagina 10