wat bezwaren en procedures. De wordingsgeschiedenis van het gemeentehuis, dat ook een beetje 'zijn gebouw' is geworden, is vastgelegd in een inmiddels 14 dozen tellend dossier dat al een plaats heeft gekregen in het archief in de kelder van het nieuwe gemeentehuis. Onder één dak Het gemeentehuis biedt onderdak aan alle bestuurders en functionarissen en vrijwel alle diensten van de nieu we gemeente Schouwen-Duiveland, inclusief de par keerwachters en de brandweer. Er zijn maar liefst 282 werkplekken, een sobere B en W-kamer met mooi uit zicht op Zierikzee, een restaurant, vergaderruimtes, een raadszaal (die weer Burgerzaal heet), pantry's op elke verdieping, een fitnessruimte en een bijzonder fenomeen: hangplekken voor ambtenaren (AHP's), voor de meer informele, onderlinge contacten. De keuze van de architect verliep via een Europese aanbesteding waar 38 architecten uit binnen- en buitenland op in schreven. Na een eerste selectie bleven er 15 over, daar na 7 en uiteindelijk 4. De uitverkorenen kregen de opdracht om hun ideeën en plannen op één A-viertje uit de doeken te doen (zonder tekeningen). De keuze viel op Thomas Rau van Rau Partners uit Amsterdam. 'Omdat hij van meet af aan uitgespro ken ideeën had over het eigentijdse karakter van het gebouw', zegt Hans Beek. 'We kozen hem vooral van wege zijn inventiviteit en originaliteit. Bij Rau wisten we niet wat voor gebouw we zouden krijgen. Dat wil den we nu juist: een gebouw dat speciaal voor ons en voor deze plek in Zierikzee zou zijn ontwerpen. Hij zei: 'Ik wil een gebouw maken met alleen maar voor gevels.' Het gebouw heeft inderdaad geen achterkant, wel een achteringang.' Beek en de zijnen hadden ook navraag gedaan bij eerdere opdrachtgevers van de architect en die waren zonder uitzondering positief. Vooral zijn gave om oplos singen te vinden en zijn vermogen om om te gaan met kritiek en tegenstand werden alom geprezen. 'En', zegt Beek met nadruk, 'hij bleek ook goed binnen zijn budget te kunnen bouwen. Niet onbelangrijk.' Het ontwerp van Rau bestaat uit een gebouw van vijf verdiepingen aan de voorkant en zes aan de zijkant. Het zijn op elkaar gestapelde afgeronde driehoeken. De buitengevel is van gegolfd titanium (Beek: '100 jaar gegarandeerd!') en de kozijnen zijn van red ceder ('onderhoudsvrij en duurzaam'). Het heeft een energie zuinig verwarmingssysteem en een uitgekiende cen trale verlichting die vanzelf uitgaat als er geen gebruik wordt gemaakt van de werkruimte. Menselijke maat als bouwsteen Het gebouw oogt met zijn afgeronde driehoeken een beetje als een scheepsromp. Het ligt stoer en beeldbe palend op de lokatie aan de Laan van Sint Hilaire. Het is inderdaad eigentijds en het gebruik van het gegolfde titanium zorgt voor wisselende kleureffecten afhanke lijk van het licht van het seizoen en het moment van de dag. Qua vorm en uitvoering is het veelbelovend. Dat vindt ook architect Guus van Bebber uit Middelburg (van Architecten Alliantie met vestigingen in Vlissingen, Goes, Terneuzen en Etten-Leur). Op ons verzoek bekijkt hij het gebouw. 'Het is een bijzonder gebouw, hoewel niet écht uniek', stelt de Zeeuwse architect. 'Door zijn vorm en het gebruikte materiaal refereert het enigszins aan de architectuur van de Amerikaan Frank O. Gehry met zijn beroemde gebou wen in Düsseldorf (kantorencomplex) en Bilbao (Guggenheim-museum) Van Bebber: 'Het is knap hoe Rau is omgegaan met de opdracht om het silhouet van Zierikzee niet te verstoren. Hij heeft toch gekozen voor hoogbouw (6 verdiepingen) maar het komt niet over als een kantoor flat. Dat komt vooral omdat hij de vorm amorf heeft 12 Zeeuws Tijdschrift 2002/1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2002 | | pagina 14