Kees Slager Wie op Schouwen-Duiveland herinnert zich deze revolutionaire zoon van het eiland, wie op Schouwen- Duiveland wü zich hem herinneren? Toch was Anton Constandse geen ongenuanceerde schreeuwlelijk. Hij was veeleer een linkse intellectueel. Hij studeerde Frans en Spaans en promoveerde cum laude op de schrijver Calderón de la Barca. Van 1962 tot 1982 was hij ook redacteur van het gezaghebbende literaire tijd schrift De Gids. Vier jaren van de Tweede Wereldoorlog bracht hij door in Duitse gevangenschap. Na de oorlog richtte hij meteen het blad De Vrijdenker (dat door de nazi's was verboden) weer op. Hij hoorde ook tot de oprich ters van het Humanistisch Verbond, waarvan hij een aantal jaren hoofdbestuurder was. Zijn brood verdien de hij in die naoorlogse jaren als chef buitenland bij het Algemeen Handelsblad. Naast zijn krantenwerk had hij ook nog tijd om eindredacteur te zijn van Verstandig Ouderschap, het maandblad van de NVSH, de toen nog omstreden Nederlandse Vereniging voor Seksuele Hervorming. Het tekent de workaholic Constandse dat hij naast al dat werk nog tijd vond om meer dan honderd boe ken en brochures over politiek en cultuur te schrijven. Hij heeft bovendien - zoals hij zelf op z'n tachtigste verjaardag becijferde - circa 2750 lezingen gehouden. Waarbij hij de meer dan vijfhonderd radio-essays - uitgesproken met dat uit duizenden te herkennen scherpe stemgeluid - niet meetelde. Na zijn pensionering volgde nog een carrière als universitair docent. In zijn laatste jaren kreeg hij ook uit 'burgerlijke' kring lof voor zijn werk; hij ontving de culturele prijs van de provincie Zuid-Holland en ook het Humanistisch Verbond eerde hem met een prijs en noemde een humanistisch verzorgingshuis naar hem. Het is duidelijk: Anton Constandse verdient een plek te krijgen in het betrekkelijk korte rijtje van bekende Nederlanders die Schouwen-Duiveland heeft voortge bracht. Ikzelf heb het geluk gehad hem een aantal jaren persoonlijk te mogen kennen en zal me hem blijven herinneren als een erudiete, aimabele en tegelijk eigenzinnige en kritisch denkende man, die op z'n tachtigste nog steeds niet bang was om analyses te maken waar brave burgers over in de gordijnen vlo gen, maar óók dingen durfde te zeggen die niet pas ten in modieus-linkse straatjes. Zoals bijvoorbeeld dat der feministes. Leven tegen de stroom in is de titel van de bundel die in 1999 verscheen ter gelegenheid van zijn hon derdste geboortedag. Dat deed hij inderdaad, tot het laatste moment. Op zijn sterfbed zag hij de drukproe ven nog van zijn pamflet tegen het bezoek van de paus aan ons land (De paus in Nederland: een ongewens te gast). Atheïst is hij gebleven, anti-monarchist ook en hoewel hij later de tekortkomingen inzag van het anarchisme, mocht hij daarover met recht verklaren: Tk heb nooit gespuwd in de bron waaruit ik gedron ken heb.' Een kleine haven Als de redactie van De Gids in september 1979 een themanummer wijdt aan mederedacteur Anton Constandse ter gelegenheid van zijn 80ste verjaardag, is dat geen liber amicorum, maar krijgt hijzelf de gelegenheid om vrijwel het hele nummer vol te schrij ven met herinneringen aan sleutelepisodes uit zijn leven. Onder de titel 'Een kleine haven' staan op de eerste pagina's de herinneringen aan zijn jeugd in Brouwershaven. Die beginnen zo: 'Voor me liggen twee oude, wat beschadigde maar nog heel duidelijke schoolfoto's. De eerste moet van omstreeks 1906 zijn, met precies dertig kinderen, leer lingen van de openbare dorpsschool in Brouwershaven. Ik ben daar op 13 september 1899 geboren. Bij het beschouwen van de foto heb ik altijd gemeend, dat die school een kolossaal gebouw was geweest, met ramen van glas in lood en steunpilaren, opgetrokken door middel van grote, forse stenen. Toen ik er veel later eens terugkwam en de oude school er nog stond, bleek die klein en onaanzienlijk. Ik weet wel dat her inneringen vervalsen, maar deze vertekening leek me toch ongewoon. Ik weet nu wat er de oorzaak van was: we zijn niet gefotografeerd tegen de muur van een klaslokaal, maar tegen de grootste wand van de kerk, waar de school vlak naast was opgetrokken.' Ik heb verwoede pogingen gedaan om die foto uit 1906 te pakken te krijgen, maar hij was helaas niet meer terug te vinden in het archief van zijn zoon. Dat is jammer, want daarna zijn er op Schouwen-Duiveland 19 Zeeuws Tijdschrift 2002/1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2002 | | pagina 21