2 Schouwen-Duiveland of Zeelandstad-noord? 3 Een Zeeuws Masterplan 24 Een couveuse in het Rode Kruis Ziekenhuis Jaargang 52, nummer 1-2, 2002 Redactie Peter van Houte, Karen Kroese, Oscar Steens Paul van der Velde (hoofdredacteur), Francisca van Vloten, Dick van der Wouw Gastredacteuren: Huib Uil en Geert van Breugel Medewerkers Wim van den Doel, Kees Slager, Robbert Jan Swiers, Frans Thissen, André van der Veeke Bestuur Stichting Zeeuws Tijdschrift W.T. van Gelder (voorzitter), A.J. de Visser (secre taris), J.A.M. Nijskens (penningmeester), C.F. Bos, A.L. Oosthoek Adres Postbus 503, 4330 AM Middelburg tel on 8 - 631051, fax 0118 - 631054 redactie@zeeuwstijdschrift.nl www.zeeuwstijdschrift.nl Abonnement Het Zeeuws Tijdschrift verschijnt zes keer per jaar. De abonnementsprijs bedraagt 35 euro franco per post. Opzegging dient schriftelijk te geschieden een maand voor het einde van het lopende jaar. Advertentieacquisitie Rita Oomen tel 0167 - 563401fax 0167 - 561200, japm.oomen@worldonline.nl vormgeving Pharos M. van Hootegem Druk Grafisch Bedrijf Pitman bv ISSN 0166-5154 Subsidiegever Provincie Zeeland adverteerders Dow Benelux N.V., Koninklijke Zeelandia Groep b.v., Zeeland Seaports, Provinciale Zeeuwse Courant, Delta Nutsbedrijven NV, Fabery de Jonge, de Drukkery, Total Raffinaderij Nederland N.V., De Campveerse Toren, Grafisch Bedrijf Pitman b.v., Galerie De Vier Gemeten, Middelburg, Stichting Nieuwe Muziek Zeeland, Jurry Terneuzen b.v. Walcherse Bouw Unie bv 2002 Zeeuws Tijdschrift De redactie heeft ernaar gestreefd de rechten van de illustraties te regelen. Degenen die desondanks menen rechten te kunnen doen gelden, kunnen zich alsnog tot de redactie wenden. Op voor- en achterkant foto's van Kees Bennema, genomen in het gemeentehuis van Schouwen-Duiveland. Paul van der Velde geeft met de gemeente Schouwen-Duiveland in het achterhoofd een nadere invulling aan het concept Zeeland stad. Dat wordt door sommigen als een paradox beschouwd terwijl het eigenlijk het enige logische vervolg is op de huidige golf van gemeentelijke herindelingen in Zeeland. In Zeelandstad in de Steigers 5 interviewt Oscar Steens de burgemeester van Schouwen-Duiveland, J.J.P.M. Asselbergs. Hij was eerder burgemeester van Sluis en werkte geruime tijd bij de provincie. Wat denkt deze 'groot' Zeeuw over de toekomst van zijn gemeente? Heren en boeren in herbergen en paleizen. Acht eeuwen gemeenten op Schouwen-Duiveland De gemeentearchivaris van Schouwen-Duiveland, Huib Uil schetst in zijn bijdrage hoe Schouwen-Duiveland uiteindelijk één gemeente is geworden. Het duurde maar acht eeuwen. Een gebouw dat meedenkt. Het nieuwe gemeente huis van Schouwen-Duiveland Samen met de Zeeuwse architect Guus van Bebber bekeek Peter van Houte het nieuwe gemeentehuis van architect Thomas Rau, die helaas zelf niet wou meelopen. Ze komen tot de conclusie dat het een gebouw is dat aanspreekt. Een zee van ruimte. Het tapijt van Kronenburg Peter van Houte interviewde Marcel Kronenburg die een uniek tapijt maakte voor het gemeentehuis van Schouwen-Duiveland in samenwerking met interieurinrichter Jan Jurry uit Terneuzen. Anton Levien Constandse. Een vergeten zoon van Schouwen-Duiveland Iedereen weet dat Brouwershaven de geboorteplaats is van Jacob Cats. Wie weet dat die stad eveneens de geboortegrond van de anarchist pur sang Constandse is? Kees Slager gaat in op de jeugd van Constandse en op diens gedachtegoed als vrijdenker. De Leidse historicus Wim van den Doel bracht de eerste twee maanden van zijn leven door in een couveuse in het Rode Kruis Ziekenhuis in Zierilczee. Met leedwezen stelt hij vast dat met de opheffing van dat ziekenhuis het vrijwel onmogelijk is gewor den om op Schouwen-Duiveland geboren te worden. 'Het zijn sombere tijden', mijmert hij.

Zeeuws Tijdschrift | 2002 | | pagina 2