LESKIMO DE ZIE RIKZÉE Het geheimzinnigste tijdschrift van Schouwen-Duiveland heet Leskimo de Zierikzée. Het verschijnt op onregelmatige tijden, als het mail-art kunstenaar Everarts zo uitkomt. De oplage bedraagt twaalf of twintig of vijf exemplaren. De naam Leskimo de Zierikzée heeft te maken met de Eskimo van Zierikzee, maar ook met een verbondenheid met Frankrijk. En met het feit dat Victor Hugo tijdens zijn verblijf in Zierikzee de Eskimo te zien kreeg. Ik op mijn beurt voelde een dringende behoefte om een paar voetstappen van de grote Franse schrijver te volgen. Samen met Everarts natuurlijk. André van der Veeke De tocht van Terneuzen naar Zierikzee met het open baar vervoer neemt evenveel tijd in beslag als een vlucht naar Spanje. Maar daar ben ik intussen wel aan gewend. Af en toe lees ik in de bus in Notre Dame de Paris, 'onvergankelijk meesterwerk van de romantiek'. Maar ik kan mijn gedachten niet bij het boek houden. Ik pak zijn andere boek dat ik bij me heb: Les Misérables. Ik zap even door het werk. Al gauw heb ik beet. Men had deze opstand wel voorzien, maar niet voor bereid. Waar kwam die opstand dan vandaan? Uit de Straatstenen naar boven en uit de wolken naar beneden. Wat een pracht van een zin, die laatste. En even verder: Parijs laat zich niet door een kleinigheid storen. Het bloed stroomt, overal liggen lijken in de straten en een eind verder hoort men in de koffiehuizen de biljartballen op elkaar stoten. Hoe kun je het echec van de revolutie beter omschrijven? En uiteindelijk wordt het verhaal logischerwijs voer voor een musical. De bus stopt buiten het centrum van Zierikzee. Ik stap uit, sla af en doe dat nog een keer en zie dat ik me in 't Vrije bevind. Een goed begin. Aan het eind van het schilderachtige straatje een poort door en dan sta ik op de markt. In uitspanning Concordia ga ik zitten wachten. Ik leg Les Misérables op tafel. Ik moet deze verkenningstocht immers een beetje romantisch aan kleden, besef ik, temeer omdat ik absoluut niet weet wat me te wachten staat. Vanaf mijn plek bij het raam heb ik zicht op een 43 Zeeuws Tijdschrift 2002/1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2002 | | pagina 45