Signalement Myseras staat het geloofsleven centraal. Zijn publica ties, die onnoemelijk vaak herdrukt zijn, geven aanlei ding tot overpeinzing, in het bijzonder omdat ze gaan over hoe God een mens bekeert. P.J. Meertens, Letterkundig leven in Zeeland in de zestien de en de eerste helft der zeventiende eeuw, Amsterdam 1943. Hoewel sterk gedateerd een tot dusverre onovertroffen werk over de cultuurgeschiedenis van onze provincie. P.D. de Vos, De vroedschap van Zierikzee van de tweede helft der 16de eeuw tot 2795, Middelburg 1931. De Zierikzeese gemeentearchivaris leverde met dit levenswerk een prestatie van formaat. Slechts enkele soortgelijke studies zijn in den lande verschenen, maar nog steeds kan dit werk de vergelijking doorstaan. Gekwelde grond. Schouwen-Duiveland in ramp en herstel, (Zierikzee) 1958. Het gedenkboek van de watersnoodramp in 1953 geeft een indringend beeld van de belangrijkste gebeurtenis in de 20ste eeuw op dit voormalige eiland. Ook een boek om telkens weer ter hand te nemen en het leed te proeven dat werd doorgemaakt. ZEEUWSE BOEKENTOPTIEN 1. En m'n zuster die heet Kee Kees Slager en Ruden Riemens (Den Boer/de Ruiter) 2. Geschiedenis van Middelburg Peter Sijnke en Tobias van Gent (Den Boer/de Ruiter) 3. Walcheren Ruben Oreel (ADZ) 4. Op 't hof G.W. Smallegange (De Koperen Tuin) 5. Zeeuwse wijsheden Marco Evenhuis (Ruitenberg) 6. Een gordijn van tederheid Trees Verwilligen (Den Boer/de Ruiter) 4. Eilandbewoners J. Kramer-Vreugdenhil (eigen beheer) 8. Een cent van 't blad P. Louwerse (De Koperen Tuin) 9. Piet rijken, fijnschilder Ad Beenhakker (Den Boer/de Ruiter) 10. Zeeuwse mythen en sagen (Ruitenberg) Op grond van recente verkoopcijfers van boeken over Zeeuwse onderwerpen in De Drukkery in Middelburg wordt De Zeeuwse boekentoptien samengesteld. Boeken kunnen ter recensie worden toegezonden aan R. J. Swiers, Langevielesingel 78, 4335 AC Middelburg (tel: 0118- 650701 e-mail: swiers@zeelandnet.nl). samenstelling Robb6Ct jSfl SwiCTS Katie Heyning, Eloy Koldewei; en Berit Sens, met tekeningen van Franchise van Lynden, Anders bekeken. De geschiedenis van het Zeeuwse binnenhuis. Zwolle: Waanders Uitgevers, 2001. ISBN 90 400 9589 2, 96 p. 13,50. Dat Zeeland nog over een flink aantal monumenten panden beschikt is genoegzaam bekend. Dat er achter sommige gevels nog een waardevol historische interieur bestaat veel minder. Met dit boek is daarin verandering gekomen. Monumenten kunnen aan de buitenkant worden bezichtigd; jaarlijks lopen er tienduizenden mensen langs die al dan niet oog hebben voor de waar de ervan. De interieurs zijn goed bewaarde geheimen. Het is de auteurs, met name Katie Heyning en Berit Sens, die de interieurs beschrijven, gelukt om de ver beeldingen aan de macht te laten komen. Natuurlijk kun je interieurs gortdroog beschrijven, maar zij heb ben ervoor gekozen de mens centraal te stellen in zijn tijd. Immers, interieurs zijn vaak een spiegel van de tijd. Allerlei modevormen vind je terug in die interieurs. Bij elke nieuwe bewoner van een pand komt er iets bij en gaat er iets af. Sommige interieurs zijn blijkens het boek behoorlijk intact gebleven. Fraaie voorbeelden zijn de veertiende-eeuwse boerderij De Hooge Hoeve

Zeeuws Tijdschrift | 2002 | | pagina 53