'een intensief, academisch klimaat'. Gesitueerd in een campus, naar Angelsaksisch voorbeeld. Studenten studeren er niet alleen, maar wonen en leven op het terrein van de onderwijsinstelling. Dat idee wordt vastgehouden maar krijgt in het Zeeuwse initiatief een andere vorm. 'Wij vinden dat de stad Middelburg een campus op zich is', zegt Dick van den Bout. Kleinschalig en overzichtelijk. Alles op loopafstand. De stad heeft een historisch karakter en kwaliteit, goede voorzieningen.' Onmisbaar in deze opzet is een herkenbare en aansprekende locatie dat als centrum kan dienen voor onderwijs en culturele activiteiten. Bij voorkeur midden in de stad, zodat de betrokkenheid van stu denten en docenten bij de ontwikkelingen in en problemen van de stad gemakkelijker tot uiting kunnen komen. De initiatiefnemers zouden graag zien dat er in de Middelburgse binnenstad een aantal studentenhuizen worden vrijgemaakt of aangewezen. Tevens willen ze graag een international guesthouse waarin gastdocenten en -professoren kunnen wor den ondergebracht. Er is al een aantal historische gebouwen in beeld, onder meer de Kloveniersdoelen en delen van het Middelburgse stadhuis. De gemeente Middelburg heeft het complex van de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren aan de Olmenlaan aangeboden als mogelijke campus en onderwij slocatie voor het Roosevelt College. Probleem is evenwel dat die pas in 2004 vrijkomt. Ook de voormalige kazerne is in beeld. De Zeeuwse academische opleiding moet volgens plan al in september volgend jaar (2003) van start gaan. De studenten worden ingeschreven bij de Universiteit Utrecht en krijgen dan les in Middelburg. Ze worden op intellect geselecteerd, niet op sociaal- economische gronden. 'Het gaat om jonge mensen met lef. Die clever zijn en een bepaalde drive hebben. De opleiding wordt anders dan op andere universi teiten, maar niét duurder', verzekeren de initiatief nemers. Het gaat in totaal om zo'n 600 studenten, 25 per klas. Ze worden intensief begeleid door 48 docenten. Een studiejaar omvat twee semesters, een student volgt vier cursussen per semester. Een semes ter duurt 16 weken, waarin intensief onderwijs wordt gegeven en een grote inzet van de student wordt ver wacht. In elke semestercursus moeten de studenten prestaties leveren die in de vorm van papers en pre sentaties worden getoetst. 'Het zal hard werken wor den, ze moeten echt wel iets willen bereiken', zegt Dick van den Bout. Enorme spin-off De financiering van het plan voor de Universiteit van Zeeland is nog niet rond. Belangrijkste reden daar voor is dat momenteel het systeem van bekostiging door het ministerie van Onderwijs wordt herzien. De vraag is of dit budgettair neutraal gaat verlopen, met andere woorden: of via de nieuw gekozen structuur dezelfde geldstromen naar de Roosevelt Academy zullen vloeien als nu gebeurt bij vergelijkbare instel lingen. Vooralsnog ligt er een ruwe exploitatiebegro ting op tafel. De exploitatie wordt gefinancierd uit publieke en private middelen. Het totaal aan baten wordt begroot op zo'n 4,5 miljoen euro. De totale las ten bedragen in de ruwe begroting 4 miljoen euro. In september van dit jaar moet duidelijk worden of het plan al dan niet haalbaar is. Dan moeten alle betrokkenen (openbaar bestuur, Hogeschool Zeeland, partner universiteiten) een besluit nemen: wél of niét. Vaststaat dat de komst van een universiteit een enorme impuls voor heel Zeeland zou betekenen. Het maatschappelijk belang is bijzonder groot, vindt ook Dick van den Bout: 'De vestiging van een univer siteit brengt een hoop met zich mee. Aan cultuurbe leid en cultuurmogelijkheden, aan mensen die hier willen komen werken en wonen. En dat vergroot weer de aantrekkelijkheid van Zeeland voor studenten en voor jonge Zeeuwen die na een (internationale) oplei ding elders terug willen komen. De aanwezigheid van een universiteit is tevens een belangrijke vestigings factor. Voor bedrijven en ondernemers wordt Zeeland er met een universiteit absoluut aantrekkelijker op. Je kunt dus beslist spreken van een belangrijke spin- off op alle terreinen.' Het heeft dus een impact die zich ver buiten de universiteit zelf uitstrekt. Dat wordt door steeds meer mensen in Zeeland beseft. 'Ik zie het aan de reacties die hier van alle kanten binnenkomen; felicitaties en blijken van waardering. Ook is er grote bijval uit de marktsector, de Kamer van Koophandel en het midden- en kleinbedrijf. Ga hier mee door, reali seer dit plan, is de algemene teneur. 8 Zeeuws Tijdschrift 2002/3

Zeeuws Tijdschrift | 2002 | | pagina 10