MIDDLE BURY Lichtende Deugd Universiteit /l te Wann Der-wen (Paul van der Velde) Familialén 7 «V In 1575 werd niet in Middelburg maar in Leiden een f V universiteit gesticht. Aan die Rijksuniversiteit Leiden ben ik, net als vele andere Zeeuwen, jfJ M gaan studeren. De prikkelende gedachte dat er binnenkort een op Amerikaanse leest geschoeid University College in Middelburg komt, is voor mij aanleiding naar Middlebury College in de staat Vermont in de Verenigde Staten terug te keren. Daar volgde ik in de zomermaanden van 1982 een intensieve cursus Chinees. Met het kandidaats geschiedenis in zicht, leek de tijd rijp ervaring aan een buitenlandse universiteit op te doen. Door omstandigheden had ik mijn eer der aangevangen studie sinologie moeten afbreken en het lag daarom voor de hand mijn kennis van het moderne Chinees op te frissen. Ik wist niet goed waar te beginnen. Ik had gehoord dat op Middlebury College een negen weken durende intensieve cursus modern Chinees werd gegeven, die gelijk stond aan een jaar studie elders. Middlebury klonk vanwege de associatie met Middelburg wel vertrouwd in de oren en ik typte een brief op blauw luchtpostpapier waarin ik informatie over de Chinese school vroeg. Na zes weken ontving ik een keurig verzorgd pro grammaboekje van Middlebury College. Bluff your way into... De jonge non-conformistische sinoloog Leonard Blussé, bekend met het Amerikaanse onderwijs systeem, maakte me duidelijk dat wat in Nederland voor opschepperig doorgaat in Amerika gezien wordt als een slappe poging jezelf te verkopen. Dat is nodig in Amerika want de concurrentie is groot. Hij schreef een aanbevelingsbrief waarin ik mezelf nauwelijks herkende. Al mijn sterke punten waren er breed in geëtaleerd en nog veel meer dan dat. Ja, nu maakte ik volgens hem misschien een klein kansje op het prestigieuze Middlebury College te worden aangenomen. Ilc werd op de wachtlijst gezet, een eufemisme voor een afwijzing. Onversaagd diende ik eind 1981 mijn aanvraag voor de tweede maal in en begin april 1982 ontving ik een brief uit Middlebury. Ik scheurde de enveloppe open. Yes! 'It is my pleasure to inform you of your admission to the nine-week session of the 1982 Chinese School. On behalf of the School, I look forward to welcoming you as a student and trust the summer will be both academi cally productive and personally meaningful.' Kort daar op kreeg ik een beschrijving van de sfeer op de Chinese school. 'Most students find that they have never worked so hard in an academic setting. For this reason, students who have a chronic health problem, or 9 Zeeuws Tijdschrift 2002/3

Zeeuws Tijdschrift | 2002 | | pagina 11